Megalozaur

Megalozaur

Dinozaury od zawsze rozpalały wyobraźnię i budziły spore emocje, zwłaszcza wśród najmłodszych! Jak wyglądały? Co jadły? Jakie miały zwyczaje? Na szczęście tych rzeczy nie musimy się tylko domyślać. Naukowcy od lat nieprzerwanie pracują nad stworzeniem wizerunków dinozaurów i ciągle odkrywają nowe fakty na ich temat.

Spośród dinozaurów najsławniejsze są: krwiożerczy tyranozaur, łagodny roślinożerca diplodok, oraz zawadiacki triceratops. Jednak istniało wiele innych gatunków, które zasługują na uwagę. Jednym z nich jest megalozaur!

Krótka historia megalozaura – jak wyglądał, gdzie mieszkał i co jadł?

Nazwa „megalosaurus” w dosłownym tłumaczeniu znaczy “wielki jaszczur”. Możemy się więc domyślać, że osobniki tego rodzaju miały pokaźne rozmiary. Jak pokaźne? Jego długość szacuje się na 9 metrów, a wagę na 1000 kilogramów. Megalozaur zaliczany jest do rodziny teropodów – dwunożnych mięsożernych dinozaurów o trójpalczastych stopach. Na uwagę zasługuje fakt, że był on pierwszym oficjalnie opisanym rodzajem dinozaura. Jego skamieniałe szczątki odkrył i opisał (w 1824 roku) profesor Oxfordu William Buckland.

Większość kości należących do tych drapieżników odkryto w Europie. Może skamieniałości megalozaura uda znaleźć się zatem i na terenie Polski!

Warto też wspomnieć, że naukowcy nie tylko wiedzą, jak megalozaur wyglądał, ale również domyślają się, co jadł! Jako mięsożerca najprawdopodobniej polował na stegozaury i zauropody, które żyły w okresie jurajskim.

JuraPark w Bałtowie – idealne miejsce na rodzinny weekend

Jak widać, megalozaur to bardzo ciekawy rodzaj dinozaura, który z pewnością zainteresuje zarówno młodszych, jak i nieco starszych wielbicieli paleontologii. Niektórzy badacze doszukiwali się nawet związków między megalozaurem, a tyranozaurem (a dokładniej jurajskimi tyranozauroidami). Obecnie wśród dinozaurologów panuje przekonanie, że pokrewieństwo między tymi rodzajami jest bardzo odległe. Pozostaje jedynie podobieństwo zewnętrzne. Podobnie jak “król jaszczurów”, megalozaur poruszał się na tylnych łapach. Miał też krótkie przednie kończyny, wielką szczękę i ostre zęby. W przeszłości za megalozaury brano wiele innych teropodów jurajskich np. sarkozaury.

Wiele dinozaurów, wśród nich te, które żyły w czasach megalozaurów, spotkać można w bezpiecznej wersji w JuraParku Bałtów, będącym częścią Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.

JuraPark w Bałtowie to starannie przemyślany i zaprojektowany park rozrywki, który z pewnością zachwyci każdego – nie tylko miłośników dinozaurów. Wszystkie modele zwierząt umieszczone w JuraParku zostały wykonane z najwyższą starannością i dbałością o każdy detal, co sprawia, że spacer wśród nich, to niezapomniane przeżycie o każdej porze roku.

Opisując nasz park warto również wspomnieć, że JuraPark Bałtów jest uznawany za jeden z najlepszych „dinoparków” w Polsce, co potwierdzają liczne nagrody, które otrzymaliśmy. Jeśli więc szukasz ciekawego pomysłu na rodzinny weekend, JuraPark będzie idealnym wyborem. Zwłaszcza że to nie wszystko, co ma do zaoferowania Bałtowski Kompleks Turystyczny!

Inne atrakcje dla dzieci w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym

Oprócz JuraParku, na terenie naszego kompleksu działa jeszcze Muzeum i Prehistoryczne Oceanarium. Dla tych, którzy od prehistorycznych gadów wolą wciąż żyjące zwierzęta, przygotowaliśmy Zwierzyniec – Park Safari. Poza tym można odwiedzić z dzieciakami Wiejską Zagrodę, gdzie maluchy z pewnością spotkają ukochane zwierzaki. A to wciąż nie wszystko, co mamy Wam do zaproponowania!

Zapraszamy do zapoznania się z opisami wszystkich atrakcji dostępnych w Bałtowskim Kompleksie na naszej stronie internetowej, z pewnością znajdziesz tam pomysł na ciekawy rodzinny wyjazd.