Ciekawe pomysły na gry i zabawy integracyjne dla dzieci

Zabawy integracyjne dla dzieci

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym to bardzo wymagająca grupa odbiorców, która nadzwyczaj szybko się nudzi. Aby zachęcić ich do wspólnej zabawy i współpracy, trzeba przygotować interesujące gry i zabawy integracyjne dla dzieci, dostosowane do ich wieku i możliwości.

Dzięki nim dzieci mogą lepiej się poznać, nabyć cenne umiejętności interpersonalne i świetnie się bawić. Sprawdzą się zwłaszcza w otoczeniu, którego dziecko jeszcze nie zna – nic tak przecież nie integruje grupy dzieciaków, jak zabawa na świeżym powietrzu.

Zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym

Zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym, a więc 3-letnich do 5-letnich, powinny opierać się na nieskomplikowanych zasadach tak, aby maluchy poradziły sobie z ich zrozumieniem i zastosowaniem.

Trzeba też zadbać o bezpieczeństwo, gdyż dzieci w wieku przedszkolnym nie są jeszcze tak uważne jak starszaki i mogłyby nieświadomie zrobić sobie krzywdę. Dobrze, gdyby zaproponowane zabawy umożliwiały współpracę rodziców i dzieci. Wtedy łatwiej zatroszczyć się o najmłodszych uczestników zabawy.

Ciekawą zabawą dla grupy dzieci w przedszkolu jest na przykład gra „szukające zwierzątka”. Do gry są potrzebne obrazki przedstawiające różne zwierzęta. Dzieci losują jedną kartę, zachowując w tajemnicy przed innymi jej treść.

Po sygnale nauczyciela czy opiekuna każde dziecko udaje zwierzę, które wylosowało. Dzieci muszą zebrać się w grupy zwierząt, na przykład domowe, dzikie czy leśne. Wygrywa grupa, która zrobi to najszybciej.

Inna zabawa integracyjna dla małych dzieci to gra z piłeczką, która ma na celu ułatwić zapamiętanie imion rówieśników. Dziecko, które otrzymuje piłeczkę mówi swoje imię i podaje ją dalej.

Następna osoba powtarza imię poprzednika, mówi swoje imię i znów podaje kolejnej osobie. Piłeczka przechodzi z rąk do rąk kilka razy, dzięki czemu wszyscy mogą dobrze poznać i zapamiętać swoje imiona.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: wycieczki szkolne

Zabawy z dziećmi

Zabawy integracyjne dla starszych dzieci

Dzieci, które już chodzą do szkoły mogą być zaangażowane w zabawy, w których można coś pisać lub czytać, a także zabawy ruchowe na powietrzu. Lepiej sobie radzą z zagadkami i łączeniem faktów, dlatego z pewnością do gustu przypadną im gry wymagające odgadnięcia zagadki, znalezienia kłamstwa czy wymagające refleksu.

Dzieci w wieku szkolnym – klasy 1-3

Popularną grą na świeżym powietrzu, obecną chyba na każdych koloniach czy obozie są podchody. To grupowa gra terenowa, która polega na zostawianiu śladów oraz zadań do rozwiązania przez jedną grupę. Druga grupa za pomocą wskazówek stara się odnaleźć uczestników z drużyny pierwszej.

Przebieg gry w dużej mierze zależy od kreatywności i pomysłowości dzieci. To świetna gra zarówno dla dzieci młodszych, starszych, jak i dla młodzieży. Oczywiście młodsze dzieci powinny być pod opieką dorosłych.

Maluchy w wieku szkolnym, które radzą sobie z czytaniem, bardzo lubią kalambury. To gra

, w której za pomocą gestów lub rysunków, bez mówienia, pokazuje się hasło. Zadaniem reszty jest jego odgadnięcie.

W zależności od pomysłu, mogą to być kalambury z ulubionymi bajkami lub zwierzątkami. Dzieci mogą być podzielone na dwie grupy lub odgadywać hasła samodzielnie.

Dzieci w wieku szkolnym – klasy 4-6

Dla starszych dzieci, powiedzmy 10-letnich, warto wybrać gry i zabawy integracyjne zmuszające do myślenia, łączenia faktów, odgadywania zagadek, a także wymagające refleksu. Dzieci w tym wieku lubią już zdrową rywalizację.

Jedną z ciekawszych gier są „dwie prawdy i jedno kłamstwo”. Gra polega na tym, że uczestnicy zapisują na kartce trzy zdania na swój temat, z czego jedno ma być nieprawdą. Następnie każdy uczestnik losuje jedną kartę i musi odgadnąć, kogo dotyczą te zdania oraz które z nich jest nieprawdziwe.

Inna gra wymagająca refleksu to zabawa z kijem. Wszyscy uczestnicy siedzą w kółku, a w środku stoi jedna osoba z miotłą lub kijem. Ma ona krzyknąć imię jednej osoby i upuścić kij. W tym momencie osoba, której imię wywołano, powinna jak najszybciej zareagować i złapać kij, zanim upadnie na podłogę.

Zabawy integracyjne dla młodzieży

Młodzież przepada również za grami integracyjnymi. Jakie zabawy można zaproponować nastolatkom?

Jedną z ulubionych gier jest oczywiście gra w butelkę. Polega na tym, że każdy z uczestników siedzących w kole kręci butelką, a osoba, na którą wskaże korek musi odpowiedzieć na pytanie lub wykonać zadanie.

Inna zabawa integracyjna to memory pokazywane. W tej zabawie jedna osoba wychodzi z pomieszczenia, podczas gdy reszta dobiera się w pary i wybiera sobie jakiś znak, na przykład chrząknięcie czy mrugnięcie okiem.

Następnie wszyscy uczestnicy stają w kręgu. Osoba, która wraca do pomieszczenia staje w kole i musi odgadnąć, kto z kim dobrał się w pary na podstawie dawanych sobie co jakiś czas umówionych znaków.

Obóz letni dla dzieci

Zabawy integracyjne na wycieczkach i koloniach

Kolonie i szkolne wycieczki to idealny czas na gry i zabawy integracyjne. Pozwalają rozluźnić atmosferę, miło spędzić czas, lepiej się poznać, pośmiać i poruszać na świeżym powietrzu. Aby tak było, ważne jest jednak znalezienie odpowiedniego miejsca do wypoczynku, w którym nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Chętnie wybieranym kierunkiem szkolnych wycieczek jest Bałtowski Kompleks Turystyczny w Bałtowie. Można tu zorganizować szkolną wycieczkę, w trakcie której profesjonalni edukatorzy zapewnią uczestnikom dużo ciekawych zajęć i zabaw. Na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego dostępne są rozmaite atrakcje:

W zależności od grupy wiekowej dzieci, organizowane są nieco inne zajęcia. Zawsze jednak są one ciekawe, inspirujące i pozwalają grupie się zintegrować. A wieczorem, w ramach kolacji, można zorganizować integracyjne ognisko.

To świetne warunki zarówno na kilkudniową szkolną wycieczkę, jak i na zieloną szkołę.