Jak przygotować się na sezon zimowy?

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Amatorzy sportów zimowych mogą szykować swój sprzęt jak i przygotować swój organizm do aktywności. Pewnie nie wiecie, ale sport na świeżym powietrzu, szczególnie w zimowych warunkach, jest znakomity dla zdrowia – buduje odporność, rzeźbi sylwetkę, rozwija kondycję…ale jest też wielką próbą dla organizmu człowieka. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się przed sezonem zimowym. Pozwoli to zdobyć wymienione wcześniej korzyści oraz zapobiegnie wszelkim kontuzją.

Kiedy rozpocząć przygotowania do sezonu narciarskiego?

Wyprawa na pierwsze zjazdy narciarskie często sprawia, że nasz organizm wzbogacony jest o dodatkowe endorfiny. Często jednak nie przykładamy uwagi do tego, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani fizycznie do aktywności swojego organizmu. Pewnie nie raz czuliście po pierwszych szusowaniach tzw. „zakwasy”. Można uniknąć negatywnych skutków w bardzo łatwy sposób – pielęgnując swoją kondycję systematycznie i przez cały rok.

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta 😊 Jak najszybciej, a najlepiej dbać o swoją sprawność fizyczną nieustannie. Osoby, które w sezonie letnim pozwoliły sobie na chwile odpoczynku, powinny najpóźniej w październiku rozpocząć rozgrzewkę swojego organizmu, by pierwsza wizyta na stoku nie zakończyła się bólami mięśni.

Trening fizyczny – obowiązek przed wyjazdem na narty

Jazda na nartach czy snowboardzie to sporty angażujące całe ciało, wymagają od człowieka dobrej kondycji oraz dużej wytrzymałości. W czasie jazdy na nartach/snowboardzie, pracują nie tylko mięśnie nóg ale także inne, np. mięśnie przykręgosłupowe, stopy, przedramiona, ramiona…

Dlatego Twój plan treningowy powinien zawierać przede wszystkim ćwiczenia cardio , np. wchodzenie po schodach, bieganie, ćwiczenia na rowerku eliptycznym, bądź inne aktywności zwiększające pracę serca. Trening cardio powinien być krótki ale intensywny – od 20 do 45 minut. Sprawdzi się tu trening typu HIIT i jeden dłuższy na niższym pulsie trwający 60 minut (nordic walking, czy spokojny jogging).

Druga sprawa to wzmocnienie ciała, tutaj najlepiej zdają egzamin ćwiczenia siłowe, gdzie skupiamy się na pracy całego ciała. Plan treningowy powinien zawierać:

– ćwiczenia z wykorzystaniem przyrządów na wewnętrzne i zewnętrzne partie ud,

– wykroki oraz przysiady angażujące mięśnie czworogłowe ud,

– ćwiczenia wzmacniające ścięgna oraz pośladki – martwe ciągi, oraz martwe ciągi na jednej nodze,

– treningi brzucha, pleców (skrętoskłony z wyciągiem, inaczej „rąbanie drewna”, unoszenie tułowia w leżeniu przodem, nie zapominajmy także o ramionach, pamiętając o bicepsach i tricepsach.

Jaki strój najlepiej wybrać na narty?

Przede wszystkim wygodny! Nie może ograniczać ruchów, dlatego należy zadbać o odpowiedni materiał. Najlepiej sprawdzi się bielizna termoaktywna, można szukać także ubrań z dodatkiem naturalnych  tworzyw, np. wełna merino. Pamiętaj o długich skarpetkach, które ochronią przed otarciami oraz zapewnią ciepło. Nadrzędną kwestią na stoku jest bezpieczeństwo, dlatego pamiętaj o porządnym kasku, który zapewni ci ochronę.

Jak przygotować swój sprzęt narciarski?

Sprzęt narciarski powinien zostać odpowiednio wyczyszczony, naostrzony oraz nawoskowany. Jeśli nigdy nie miałeś z tym styczności, najlepiej oddać go w ręce specjalistów, którzy zaopiekują się twoim sprzętem.

Nie pozostało nic, jak tylko czekać na pierwszą informację o uruchomieniu stoków w Twojej okolicy. Jeśli, jeszcze masz trochę czasu możesz rozgrzać swoje mięśnie, a później cieszyć się prawdziwym, białym szaleństwem na stokach.