– to park miniatur uformowany na kształt Polski obszar o powierzchni ok. 1 hektara z zaznaczonymi głównymi rzekami, jeziorami, krainami geograficznymi,
– 50 miniatur zamków i pałaców stanowiących najciekawsze zabytki architektoniczne powstałe na przestrzeni 500 lat, a znajdujące się obecnie w granicach Polski.
Odwiedzając Polskę w Miniaturze:
- zyskasz zmysł historyczny,
- poznasz władców Polski,
- nauczysz się rozróżniać podstawowe style architektoniczne,
- usłyszysz ciekawostki z życia dworskiego.
Modele w naszym parku miniatur reprezentują (w skali 1:25) najciekawsze zabytki architektoniczne powstałe w różnych okresach historycznych (od średniowiecza po wiek XIX), a leżące obecnie na terenie Polski. Miniatury wykonane z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły, oddają wygląd obiektów z okresu ich świetności. Zwiedzający naszą krainę miniatur, poznają zarówno zamki piastowskie, jak i twierdze krzyżackie, zarówno wygodne rezydencje, jak i pograniczne warownie, gotyckie „olbrzymy”, i filigranowe pałacyki.
Tworząc ekspozycję naszego parku miniatur, położyliśmy nacisk na stronę wizualną oraz walor edukacyjny. Oprowadzający po wystawie przewodnicy opowiadają legendy oraz przybliżają szczególnie interesujące wydarzenia i postaci historyczne związane z prezentowanymi w naszym parku zabytkami. Dzięki temu miniaturowe budowle ożywają, stając się zarazem doskonałym pretekstem do poznania dziejów Polski.
Zamki i pałace w naszym Parku Miniatur
Nie sposób zobaczyć wszystkie najważniejsze polskie zabytki podczas jednej wycieczki. Można jednak podziwiać ich kopie w Parku Miniatur. Odwzorowane z maksymalną precyzją zamki, pałace i inne charakterystyczne budowle z czasów świetności naszego kraju to jedna z największych atrakcji województwa świętokrzyskiego, którą zachwycają się dzieci, młodzież i dorośli.
Podczas spaceru po „Polsce w Miniaturze”, możecie podziwiać takie zabytki jak (podział na województwa):
DOLNOŚLĄSKIE – Czerna, Bolków, Książ
KUJAWSKO-POMORSKIE – Papowo Biskupie, Toruń, Golub Dobrzyń
LUBELSKIE – Janowiec, Kazimierz Dolny, Lublin
LUBUSKIE – Międzyrzecz, Żary, Żagań, Zabór
ŁÓDZKIE – Łęczyca, Oporów, Uniejów
MAŁOPOLSKIE – Kraków (Wawel), Niedzica, Czorsztyn
MAZOWIECKIE – Warszawa (Zamek Królewski), Ciechanów, Płock
OPOLSKIE – Brzeg, Opole, Niemodlin
PODKARPACKIE – Łańcut, Baranów-Sandomierski, Rzeszów
PODLASKIE – Białystok, Tykocin
POMORSKIE – Bytów, Kwidzyn, Malbork
ŚLĄSKIE – Będzin, Częstochowa, Ogrodzieniec
ŚWIĘTOKRZYSKIE – Chęciny, Bałtów, Ujazd, Sandomierz
WARMIŃSKO-MAZURSKIE – Lidzbark Warmiński, Kętrzyn, Nidzica
WIELKOPOLSKIE – Gołuchów, Kórnik, Szamotuły
ZACHODNIO-POMORSKIE – Szczecin, Darłowo, Krąg
Zwiedzanie Polski w Miniaturze po zakupie „Biletu Kompleksowego” lub biletu wstępu do Parku miniatur.
Aby zwiedzić „Polskę w Miniaturze”, możesz do niej dotrzeć na trzy sposoby:
- SCHOOLBUSEM (godziny odjazdu do ustalenia w kasie Zwierzyńca Bałtowskiego)
- PIESZO – kieruj się znakami
- KOLEJĄ KRZESEŁKOWĄ – (dostępna w sezonie wiosna — lato). Stacja wysiadania kończy się na tarasie widokowym, z którego rozpościera się wspaniała panorama na „Polskę w Miniaturze” i okolicę. Stąd już tylko 3 minuty spacerem do zwiedzania naszej najnowszej atrakcji.
Bałtowski Park Miniatur — muzeum dla dużych i małych
Spacerowanie po parku to świetny sposób na spędzenie popołudnia, ale także na zorganizowanie lekcji wyjazdowej. Po parku oprowadzają doświadczeni, obdarzeni darem snucia ciekawych opowieści przewodnicy, którzy przekazują najciekawsze fakty nie tylko o polskich zabytkach, ale także postaciach historycznych i wydarzeniach, które zapisały się w naszej historii. Przyjazd do parku miniatur Polska w Miniaturze jest pretekstem do przeprowadzenia nietypowej i pozostającej na długo w pamięci lekcji. Atrakcje parku miniatur w Bałtowie dostępne są zarówno dla rodzin, jak i dla grup zorganizowanych.
Zwiedzanie polskich zabytków w Miniaturze!
Park miniatur w Bałtowie zajmuje powierzchnię jednego hektara i ma kształt odpowiadający granicom naszego kraju. Projektanci i wykonawcy zadbali, by na jego planie znalazły się główne rzeki, jeziora i krainy, a wśród nich wznosi się aż 48 miniatur zamków i pałaców, które powstały przez 500 lat historii od średniowiecza do XIX wieku i znajdują się obecnie na terenie Polski.
Spacerując od jednego modelu zabytku do kolejnego, można przekonać się, że w naszym kraju znajduje się całe mnóstwo miejsc, które warto odkrywać i poznawać. Park miniatur to nie tylko wyjątkowe miejsce rozrywki, które wpływa na świadomość historyczną i geograficzną zwiedzających, ale także dowód na to, że podróże po Polsce są ciekawą alternatywą dla wakacji poza krajem. To tutaj można stworzyć własną listę miejsc ciekawych do obejrzenia, poznać władców naszego kraju, zaznajomić się z wieloma stylami architektonicznymi i po prostu spacerować. Lekcja przez zabawę pozostanie w pamięci na wiele długich lat.