Zadzwoń+48 41 264 14 21
Żydowski Jar

PRZED PONAD 150 MILIONAMI LAT OBSZAR, NA KTÓRYM DZIŚ LEŻY BAŁTÓW, BYŁ TERENEM WĘDRÓWEK DINOZAURÓW. ŚWIADECTWA ICH OBECNOŚCI ZNAJDZIECIE W ŻYDOWSKIM JARZE.

Pozostawione w Żydowskim Jarze ślady należą do dwumetrowych dryomorfonów. Ich znanymi przedstawicielami są dryozaur i kamptozaur. Obok tych śladów utrwalony jest trop pozostawiony przez drapieżnego dinozaura, potencjalnego prześladowcy spokojnych dryomorfów. Najlepiej zachowany i największy trop w bałtowskim wąwozie pozostawił karłowaty krewniak allozaurów. U wylotu wąwozu leży blok wapienia z naturalnym odlewem stopy kolejnego mięsożernego dinozaura – przedstawiciela celurozaurów, bezpośrednich przodków ptaków.

Spacer Żydowskim Jarem to także możliwość kontaktu z żywą przyrodą. Nie widać tu śladów działalności człowieka, a przyroda pozostawiona samej sobie wykonuje ciągłą i żmudną pracę w kształtowaniu terenu, W trakcie wędrówki możemy podziwiać malownicze widoki rozpościerające się na panoramę Bałtowa, które oglądamy ze specjalnie przygotowanych tarasów widokowych.

Galeria zdjęć: