Wycieczki z przewodnikiem

Codziennie aktywnie, codziennie krajoznawczo

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty wycieczek krajoznawczych z przewodnikiem PTTK.  W ofercie znajdują się wycieczki piesze, rowerowe, a także wyprawy z wykorzystaniem rowerów elektrycznych Raptor i segwey´ów, co pozwala, w zależności od wybranej formy aktywności na systematyczne poznawanie walorów Bałtowa oraz jego coraz bardziej odległych okolic.

Wycieczki piesze koncentrują się na walorach samej miejscowości, segawy´e pozwalają spenetrować jej najbliższe otoczenie, rowery trekkingowe wydłużają promień eksploracji do 20  km od Bałtowa, a Raptory wzbogacają ofertę o elementy trudnych podjazdów, zjazdów i cięższego terenu. Oferowane wycieczki zostały starannie zaplanowane pod względem przebiegu, by do minimum ograniczyć kontakt z ruchem pojazdów mechanicznych na rzecz obcowania z naturą oraz zaprezentować najciekawsze, uchwytne w terenie treści dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu.

Tematy wycieczek będą prezentowane na bieżąco na tydzień przed wydarzeniem na stronie www.baltowaktywnie.pl. Do każdej z form poruszania się z terenie przypisaliśmy kilka (3-5) skorelowanych z terenem tematów tak, by przekazywanie treści krajoznawczych przebiegało w bezpośredniej  relacji z walorami konkretnego  miejsca lub przestrzeni, a edukacja regionalna miała charakter bezpośredniego obcowania z krajobrazem.

Jedynym warunkiem udziału w wycieczce z przewodnikiem jest wcześniejsze potwierdzenie w biurze noclegów oraz zebranie wymaganego minimum uczestników. W przypadku wypraw z wykorzystaniem rowerów, Raptorów i segway´ów można korzystać z własnego sprzętu lub z oferty wypożyczalni na zasadach promocyjnych.

Każda z wycieczek rozpoczyna się o stałej godzinie i z jednego miejsca – zbiórka pod znakiem „Start tras pieszych” koło przystanku ze schoolbusami.

 

Raptor

Z PODWÓJNĄ MOCĄ – GDZIE ROWER NIE MOŻE, RAPTOR SIE WDRAPIE

Gdy Twoje mięśnie wspomoże energia elektryczna i na podjazdach doda mocy, granice rowerowej wyprawy poszerzysz o obszary dotychczas nieosiągalnych wyzwań dla ciała i ducha.

Dla kogo: młodzież, dorośli

Na jak długo: 2 – 3 godz.

Co zobaczymy: zagłębimy się w cieniste, lessowe wąwozy obu wysokich brzegów przełomowego odcinka Doliny Kamiennej, by poznać ich genezę oraz zawitamy do nieodwiedzanych zakątków kompleksów leśnych, w sercu których zachowały się ślady działalności gospodarczej książąt Druckich – Lubeckich: Dunale, Derewicze, Wrzawy czy zanikające osady lub dawne folwarki Górki, Zapusta, Karczemka czy Narożniki, gdyż nic tak nie wyzwala drapieżnej eksploracji natury jak „energetyczne” Raptory.

 

Rower trekkingowy

Z APETYTEM NA PRZYGODĘ
„DOKRĘĆ” KILOMETRÓW I POZNAJ REGION

Każdy, kto jeździ rowerem, może wsiąść „na koło” przewodnika i poznać dziedzictwo przełomów Kamiennej w Podgrodziu i Bałtowie, gdzie poza urokliwymi krajobrazami i malowniczymi ścieżkami, zapozna się z niezwykłym dziedzictwem regionu.  

Dla kogo:  większe dzieci, młodzież, dorośli

Na jak długo: 3 – 4 godz.

Co zobaczymy: dziedzictwo przełomów Kamiennej sięga neolitu a pozostałości tutejszych kopalni krzemienia oraz pól górniczych i osadnictwa sprzed tysięcy lat zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na wyciagnięcie ręki mamy: unikalne założenie zamku kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie, warownię w Pogrodziu, zabytkowe świątynie Rudy Kościelnej, Tarłowa, Glinian, Sienna, dwory szlacheckie a także liczne ślady tradycji garncarskich, gombrowiczowskiej „gęby” oraz czynów powstańców styczniowych i legionistów brygadiera Józefa Piłsudskiego.

 

Segway

Z GŁOWĄ W CHMURACH
IDEALNA FORMA ZWIEDZANIA

Żaden środek lokomocji nie daje takiego komfortu zwiedzania, jak segway, którego poprowadzisz w pozycji wyprostowanej, trzymając głowę wysoko, by nie uronić nic z walorów fascynującej przestrzeni.

Dla kogo: większe dzieci, młodzież dorośli

Jak długo: 2 – 3 godz.

Co zobaczymy: w zasięgu segway´a pozostaje Bałtowski Zwierzyniec z ostoją żubrów, kilka okolicznych wapieniaków, w których wypalano okoliczne „białe złoto”, a także sucha dolina Trzemchy i wąwóz Spławy, co pozwala na opowieść o Wyspie Liszkowskiego, czyli stałym lądzie, na którym w okresie wczesnej jury żyły dinozaury.  Wyprawa segway´em może być także alternatywną formą do pieszej wycieczki po zabytkach Bałtowa i jego walorach przyrodniczych.

 

Wycieczki piesze

Z BAŁTOWEM ZA PAN BRAT
DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ, TRAFISZ WSZĘDZIE

Zamiast kręcić się po Bałtowie i z przypadku wpadać na jego atrakcje, dołącz do przewodnika PTTK, a zabierze Cię na niezwykły spacer  po miejscowości i jego najbliższej okolicy, by „odczytać” współczesny krajobraz przyrodniczy i kulturowy malowniczego przełomu Kamiennej.

Dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli

Jak długo: 1 – 2 godz.

Co zobaczymy: zajrzymy wszędzie tam, gdzie znajduje się uchwytny w terenie zapis dziejów Bałtowa od geologii i przyrody: tropy dinozaurów, jaskinie, wąwozy lessowe, wychodnie skalne oraz Rezerwaty Przyrody „Ulów” i „Modrzewie”, po zabytki: pałac książąt Druckich – Lubeckich, kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej, który pierwotnie był kaplicą bałtowskich garncarzy, zespół młynów czy pozostałości charakterystycznej dla terenów zalewowych zabudowy mieszkalnej. Absolutnym przebojem będzie przejście ekstremalnej trasy spacerowej (a la via ferrata) poprowadzonej wokół bałtowskich skałek wspinaczkowych.