Święto Dyni w Bałtowie - Bałtowski Kompleks Turystyczny
Zamknij

ŚWIĘTO DYNI W BAŁTOWIE

Kreatywne weekendy dla całej rodziny!
od 12 września do 11 października

Zaplanuj wyjątkowy, pełen wrażeń dzień dla swojego dziecka. Przygotowaliśmy specjalne strefy zabaw w których możecie wspólnie spędzić czas. Pomyśleliśmy również o miejscach, w których Twoja pociecha może puścić wodze fantazji i uwolnić swoją kreatywność, a Ty cieszyć się chwilą spokoju i pyszną kawą z ciastem dyniowym.

STREFA POSZUKIWACZY SKARBÓW

QUESTING – AKTYWNE ZWIEDZANIE

Questing to edukacyjna gra terenowa będąca jednocześnie niestandardową metodą zwiedzania. Łączy w sobie poszukiwania oparte na odczytywaniu wskazówek zawartych w specjalnie przygotowanych małych przewodnikach (tzw. questach) z poznawaniem dziejów i uroków szczególnie interesujących zakątków Bałtowa.

Zasady gry są bardzo proste.
Trzymając w ręku quest masz instrukcję i przewodnik równocześnie. Kierując się wskazówkami zawartymi w tekście pokonujemy przeszkody, odkrywamy miejsca i zdobywamy informacje, co umożliwia nam dalszą wędrówkę. Suma wszystkich naszych dokonań pozwoli dotrzeć do upragnionego celu – czyli skarbu. Masz więc start i metę, a po drodze całą masę przygód.

 • Co potrzebujesz?

– quest – pobierz go bezpłatnie ze strony internetowej lub weź ulotkę z punktu obok kasy głównej JuraParku,

– długopis,

– czas: na ostatniej stronie questu masz podany przybliżony czas zabawy,

– bilet wstępu: niektóre questy prowadzą przez atrakcje Bałtowskiego Kompleksu np. JuraPark lub Polska w Miniaturze. Musisz posiadać więc bilet wstępu.

Każdy quest ma swoją specyfikę, ale nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W tropicieli mogą bawić się zarówno dzieci jak i dorośli.  Teksty są proste, rymowane a zgadywanie odpowiedzi i sprawdzanie spostrzegawczości pobudza współzawodnictwo nawet pomiędzy członkami tej samej drużyny.

Życzymy udanej zabawy!

QUESTY DO POBRANIA

QUESTY PIESZE
JuraPark

„Niezwykłe tajemnice dinozaurów”.

Czas ok. 45 minut.

Polska w Miniaturze

„Co w zamkach straszy, czyli Polska w Miniaturze z kompanem w kapturze”.

Czas ok. 30 minut.

Żydowski Jar

„Śladami historii w Żydowskim Jarze”.

Czas ok. 40 minut.

QUEST ROWEROWY
Obejmuje trzy gminy:
Bałtów, Sienno i Tarłów

„Gębą stąd” – czas ok. 2-3 godziny. Quest do pobrania w Wypożyczalni rowerów. Wypożyczalnia znajduje się u podnóża stoku narciarskiego z wyciągiem orczykowym.

STREFA MŁODEGO ARTYSTY

WARSZTATY KREATYWNE

Kreatywne zajęcia artystyczne odbywają się w wyjątkowym wnętrzu ponad 100letniego, wciąż działającego młyna wodnego. Młody artysta będzie mógł spróbować swoich sił w zajęciach, w których stworzy swoje własne dzieło sztuki. Doświadczeni animatorzy udzielą fachowych wskazówek, zostawiając jednak przestrzeń na dziecięcą wyobraźnię i swobodę wyrażania własnego poczucia estetyki.

 • Warsztaty – wycinanki

Wiemy, że wystarczy dać dziecku kolorowy papier i bezpieczne nożyczki a zniknie w swoim świecie na długie minuty tworząc coś wyjątkowego – a efekt zaskoczy nawet jego samego!
Nasz animator podpowie jak złożyć papier, by powstały wyjątkowe geometryczne wzory.

 • Warsztaty – „lalki motanki”
  Samodzielnie wykonane „lalki motanki” to słowiańskie amulety, które miały za zadanie chronić przed złem i przynosić szczęście. Podczas zabawy dzieci poznają historię tworzenia lal oraz stworzą swoją własną – jedyną i niepowtarzalną, którą zabiorą ze sobą do domu. Do zabawy zapraszamy nie tylko dziewczynki. Podczas warsztatów powstają zarówno kolorowe „księżniczki” jak i wspaniałe postaci „super-bohaterów”.

 • Warsztaty zdobienia dyń – malowanie, wyklejanie, szycie dyń

W Bałtowskim Kompleksie we wrześniu dynie są wszechobecne. W różnych kolorach i kształtach są wspaniałym elementem dekoracyjnym ale też wdzięcznym materiałem do zajęć plastycznych.

Przez cały weekend o dowolnej porze dzieci mogą wziąć udział w warsztatach ze zdobienia dyń. Pod okiem naszego animatora powstaną piękne dekoracje – małe gipsowe dynie, malowane według własnego pomysłu lub szmaciane, kolorowe dynie, które pasują do każdego wnętrza.

O określonych godzinach będą odbywały się również warsztaty kreatywne z malowania i wyklejania dyń – a każdy swoje dzieło będzie mógł zabrać ze sobą do domu lub zostawić na  wystawie w JuraParku.

Uczestnicy warsztatów otrzymują pamiątkowe certyfikaty.

Obok młyna będą odbywały się również pokazy wyplatania z wikliny.

Warsztaty prowadzone przy współpracy z TamToSiamTo.

STREFA ODKRYWCY

WARSZTATY PSZCZELARSKIE

Specjalnie wydzielona strefa w starym zabytkowym młynie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zajęciach, na których odpowiemy sobie na ważne pytania związane z niesłychanie interesującymi istotami jakimi są pszczoły.

 • Kiedy pszczoły pojawiły się na Ziemi i czy mogły użądlić dinozaura?
 • Jak losy człowieka splotły się z losem pszczół i co pszczołom zawdzięczamy?
 • Czy pszczołą jest wszystko, co wydaje się podobne do pszczoły?
 • Dlaczego istnienie pszczół jest istotne dla naszej planety i w jaki sposób możemy dziś pomóc tym owadom?
 • Bać się czy nie bać pszczół?

Podczas zajęć dzieci uświadomią sobie jak pożytecznym zwierzęciem jest pszczoła. Zajrzymy do wnętrza pustego ula, zapoznamy się z narzędziami związanymi z hodowlą pszczół. Warsztaty będą również niecodzienną okazją do podejrzenia pracy pszczół w specjalnie przygotowanym przeźroczystym ulu.
Na koniec zajęć odbędą się warsztaty na których uczestnicy wykonają własną pamiątkową świecę z węzy pszczelej.

Uczestnicy zajęć otrzymują pamiątkowe certyfikaty.

STREFA ANIMACJI

SABATÓWKA – WIOSKA SŁOWIAŃSKA

Niezwykle urokliwe miejsce, w którym animatorzy wciągną Was do wspólnych zabaw.

Czeka na Was: wiedźmowe memory, tunel odwagi, nauka latania na miotle, pokazy magii i iluzji i wiele innych gier i zabaw na świeżym powietrzu.

Na terenie Sabatówki odbywa się również przedstawienia kukiełkowe pt. „Księżniczka i smok”. 

Na terenie Sabatówki, pod wielką „czapą czarownicy” znajduje się kawiarnia serwująca wyśmienite gorące napoje i pyszne desery. To doskonałe miejsce, aby odpocząć i nabrać sił do dalszej zabawy.

W kawiarni odbywają się również o określonych godzinach warsztaty kulinarne – będziemy robić pyszne dyniowe gofry.

STREFA MISTRZA KUCHNI

ROBIMY DYNIOWE gofry

Warsztaty kulinarne dla dzieci w każdym wieku. Podczas zajęć uczestnicy z otrzymanych produktów przygotowują samodzielnie przepyszne i zdrowe dyniowe gofry.  Samodzielnie przygotowane ciasto, wypieczone w gofrownicy przez młodego mistrza kuchni, udekorowane musem owocowym, kolorową posypką czy bitą śmietaną stanowi wyborny deser. 
Uczestnicy zajęć otrzymują pamiątkowe certyfikaty.

Warsztaty będą odbywały się zgodnie z harmonogramem w Wiosce Słowiańskiej „Sabatówce”.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW ŚWIĘTO DYNI 2020

weekendy od 19.09.2020 do 11.10.2020

SOBOTA/NIEDZIELA

Warsztaty kreatywne i warsztaty pszczelarskie /Stary Młyn/

12.30 – warsztaty kreatywne – dekorowanie dyń 
13.30 – warsztaty „lalki motanki”
15.00 – warsztaty pszczelarskie, warsztaty kreatywne
16.00 – warsztaty kreatywne – dekorowanie dyń 
17.00 – warsztaty kreatywne – dekorowanie dyń

 

Warsztaty kulinarne /Sabatówka/

13.30 – warsztaty kulinarne 
14.30 – warsztaty kulinarne 
15.30 – warsztaty kulinarne 
16.30 – warsztaty kulinarne 

 

Teatrzyk kukiełkowy – godz. 12:00, 14:00 , 16:00 /Sabatówka/

STREFA BAŁTÓW AKTYWNIE

Piękna i ciepła jesień daje ogromne możliwości do aktywnego wypoczynku. Bałtowski Kompleks Turystyczny daje w tej sferze niemal nieograniczone możliwości:

 • Wycieczka offroad 4×4
 • Wypożyczalnia rowerów
 • Kajaki
 • Wspinaczka skałkowa
 • Wycieczki na segway’ach

PLENER RZEŹBIARSKI

17 – 20 września 2020

Niezwykłe widowisko z udziałem artystów rzeźbiących wielkogabarytowe figury za pomocą pił motorowych. Przez kilka dni będzie można podglądać artystów przy pracy, gdzie spod hałasu pił, odłamków drewna wyłonią się prawdziwe dzieła sztuki. 

Degustacja pieczonego ziemniaka

Dla jednych osób to smak dzieciństwa dla innych zupełna egzotyka. Pieczony ziemniak prosto z ogniska do zakupu w „Zajeździe Przystocze”.
Degustacja:

W czwartki i piątki o godz. 15:00
W weekendy o godz. 12:00 i 15:00

Cena: 1 zł/szt.

CENNIK

Cena zakupu pierwszych warsztatów – 15 zł/os. Każde kolejne warsztaty 10 zł/os.

Z „Pakietem Kompleksowym” – warsztaty 10 zł/os./warsztat

Miejsce na warsztatach najlepiej zarezerwować w momencie przyjazdu do Bałtowskiego Komleksu Turystycznego. Rezerwacji i opłaty można dokonać w kasie głównej JuraParku, w kasie Zwierzyńca oraz w Sabatówce.  
Liczba miejsc ograniczona.

Jesień w Bałtowie jest niezwykle piękna. Okalające kompleks turystyczny lesiste wzgórza mienią się ciepłymi kolorami. Jakby tego było mało 20 października i 3 listopada wszystko stanie się jeszcze bardziej wyraziste a to za sprawą dyni!

Po raz pierwszy w Bałtowie przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji właśnie z tej okazji.

W programie:

Dyniowe menu w Bałtowskim Zapiecku – już od 12 października oprócz tradycyjnego menu dostępne będą specjalne przysmaki przygotowane przez Szefa Kuchni.  Z pewnością nawet nie spodziewacie się ile można z dyni wyczarować! Powstanie również kącik z  bałtowskimi przetworami z dyni i nie tylko. Będzie przepysznie.

Warsztaty z dekorowania dyni – kreatywne zajęcia skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. W tej zabawie nie ma ograniczeń ani wieku ani wyobraźni. Otrzymacie od nas piękną dynię, którą za pomocą dostępnych artykułów plastycznych dekorujecie według własnego uznania. Już nie możemy doczekać się ile arcydzieł powstanie na naszych spotkaniach. Warsztaty odbywają się w Bałtowskim Zapiecku .

Dyniowe warsztaty kulinarne dla dzieci – pod okiem szefa kuchni nauczymy najmłodszych gości przyrządzania zdrowych dań z dyni. Prosta receptura i mało wymagająca obróbka termiczna zachęci dzieci do samodzielnego przygotowania pysznych dań w domu! Która mama nie marzyła o małym MasterChef’ie w domu!
Warsztaty odbywają się w „Bałtowskim Zapiecku”.

Konkurs na najciekawiej wyciętą dynię – jeżeli chcesz wygrać nagrodę specjalną przyjedź do nas już z własnoręcznie wyciętą, pomalowano, dowolnie ozdobioną dynią. Komisja weźmie pod uwagę kreatywność i oryginalność dzieła. Wasze dynie zajmą później honorowe miejsce w Bałtowskim Zapiecku i wszyscy nasi goście będą mogli podziwiać Wasze arcydzieła!

Konkurs na największą przyniesioną dynie – Sabatówka, to takie miejsce na mapie naszego kompleksu które nie znosi wszystkiego co pospolite i nudne. Tu jest miejsce na wszystkie dziwactwa i szaleństwa! Dlatego konkurs na największą dynię odbędzie się na Sabatówce. Jeśli uważasz, że Twoja dynia jest jedną z tych największych przynieś ją do nas. Na zwycięzców czekają nagrody!

Kulinarne niespodzianki  – w Sabatówce kupisz również przepiękne dyniowe deserki, koktajle i mnóstwo słodyczy.

Warsztaty kulinarne i warsztaty dekorowania dyń odbywają się co godzinę. Pierwsze warsztaty o godz. 13:00, a ostatnie o godz. 17:00. Udział w warsztatach 15 zł/os. (Cena 15 zł obejmuje udział w obu wersjach warsztatów zarówno kulinarnych jak i kreatywnych. Jeżeli decydujesz się na udział tylko w jednej formie warsztatów – cena jest taka sama 15 zł/os.

Do zobaczenia jesienią w Bałtowie!

Nasi partnerzy

Uniwersytet Śląski w Katowicach Państwowy Instytut Geologiczny Dinosaur Ridge Pepsi
Translate »
☼ Pogoda na żywo ☼