Zamknij

OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
KLASY IV-VIII

Bałtowski Kompleks Turystyczny to idealne miejsce dla ludzi młodych, ciekawych świata i żądnych wiedzy. Kiedyś wędrowały tędy dinozaury – ich ślady nadal można oglądać w tutejszych wąwozach. Dzisiaj miejsce to odwiedza wielu młodych odkrywców. Dzięki rozmaitości atrakcji mamy szansę na bezpośredni kontakt z przyrodą: lasem, wodą i dzikimi zwierzętami ale również możemy odbyć podróż w głąb historii Polski, czy do tajemniczych czasów prehistorycznych gigantów.
Poniżej opisaliśmy sugerowane atrakcje dla dzieci i młodzieży (klasy IV-VIII). Możemy jednak modyfikować pakiety atrakcji według Państwa potrzeb.

 

Rozwiń poniższe listy aby uzyskać dostęp do kompletu informacji.

wycieczki szkolne 2-dniowe

JuraPark – spacer z przewodnikiem pośród blisko 100 modeli dinozaurów wykonanych z niezwykłą dbałością o szczegóły. Ponieważ zależy nam na rzetelnej wiedzy JuraPark znajduje się pod patronatem Państwowego Instytutu Geologicznego. Współpracujemy również z Uniwersytetem Śląskim oraz Wydziałem Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas przejścia z przewodnikiem poznajemy okresy geologiczne, uporządkujemy wiedzę na temat następujących po sobie gatunków, odkryjemy tajemnicę życia i tragicznego wymierania gigantów z przeszłości.
Dopełnieniem parku dinozaurów jest Muzeum Jurajskie. Obejrzeć tu można setki eksponatów – oryginalnych skamieniałości ale również kolorowe dioramy, w których odtworzono nieistniejące już środowiska morskie i lądowe.

Więcej o JuraParku ->  https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/jurapark/

Prehistoryczne Oceanarium mieści się w ogromnej białej kopule tuż obok JuraParku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii możemy na własne oczy zobaczyć jak niesamowity wygląd miały zwierzęta morskie żyjące miliony lat temu.Panujący dookoła mrok oraz tajemnicze odgłosy z głębin potęgują doznania zwiedzających.

Więcej o Prehistorycznym Oceanarium -> https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/prehistoryczne-oceanarium/

Zwierzyniec Bałtowski górny – ponad 60 hektarowy obszar, zamieszkały przez kilkadziesiąt gatunków dzikich zwierząt z kilku kontynentów. Zwiedzamy go z przewodnikiem, z pokładu żółtego, amerykańskiego schoolbusa. Dzięki temu, możemy wygodnie i bezpiecznie podglądać z bliska życie tutejszych mieszkańców. Zwierzęta, przyzwyczajone do obecności autobusów podchodzą bardzo blisko. Zwierzyniec zamieszkują jelenie, daniele, wiele gatunków kóz i owiec, bydło szkockie, bydło zebu, wielbłądy, antylopy, żubry i wiele innych. Wszystkie zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Ogromna przestrzeń Zwierzyńca została podzielona jedynie w kilka sektorów. Zwiedzanie z przewodnikiem jest swoistą lekcją przyrody lub biologii.

Więcej o Zwierzyńcu -> https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/zwierzyniec-baltowski/

Zwierzyniec Bałtowski dolny – zwiedzamy pieszo pośród wolier z egzotycznym ptactwem oraz wybiegów dla sympatycznych owiec, kóz, osiołków, kucyków i wielu innych. Największym zainteresowaniem cieszy się stado zabawnych surykatek, ciekawska i niezwykle ruchliwa rodzina lemurów oraz wścibskie małpki makaki. Można tu również kupić bezpieczny pokarm dla zwierząt i samemu nakarmić smakołykami mieszkańców Zwierzyńca.

Sabatówka – Wioska Słowiańska – podczas zwiedzania poznajemy słowiańskie legendy i zwyczaje. Słuchamy ciekawych opowieści o życiu pierwszych Słowian – ich wierzeniach oraz codziennych zwyczajach. Dzieci mogą samodzielnie wykonać magiczny amulet na pamiątkę pobytu w Sabatówce. Wioskę Słowiańską zamieszkują również czarownice, które zachęcają do wspólnych zabaw zręcznościowych lub konkurencji sportowych.

Więcej o Sabatówce https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/sabatowka/

Polska w Miniaturze – to 1 ha obszar którego granice zostały uformowane na kształt Polski. Zaznaczono tutaj największe polskie rzeki i szlaki komunikacyjne. Główną atrakcją jest 49 miniatur (w skali 1:25) zamków i pałaców polskich przedstawionych z okresu ich świetności. Spacer wytyczonymi szlakami w towarzystwie przewodnika jest swoistą lekcją historii, dzięki której zyskasz zmysł historyczny, poznasz władców Polski, nauczysz się rozróżniać podstawowe style architektoniczne oraz usłyszysz ciekawostki z życia dworskiego.

Więcej -> https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/polska-w-miniaturze/

Dodatkowe atrakcje

Park Rozrywki – miejsce zabaw dla dzieci i dorosłych. Zakup Pakietu Rozrywka upoważnia do nielimitowanego dostępu do urządzeń. Każde urządzenia ma własny regulamin określający minimalny wiek lub wzrost użytkownika. Więcej informacji na stronie https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/park-rozrywki/

Kino Emocji Cinema 5D – seanse trwają około 10 -15 minut. Na ekranie wyświetlane są filmy o różnym charakterze: od bajek do horrorów. Rezerwując seans w kinie temat filmu zostanie dopasowany do wieku grupy.

Rollercoaster – bałtowska kolejka górska spełniająca wszystkie europejskie wymogi bezpieczeństwa gwarantuje zjeżdżającym dużo radości i zastrzyk adrenaliny. Z rollercoastera korzystać mogą dorośli oraz dzieci, które ukończyły 10 lat i mają minimum 140 cm wzrostu.

Kraina Koni – Ośrodek jazdy konnej – podczas zwiedzania stajni instruktor jeździectwa opowiada o najbardziej znanych rasach koni, o ich przeznaczeniu, różnicach w budowie i temperamencie. Zapraszamy również na przejażdżkę w siodle po parkurze (okrążenie).

Skansen Pszczeli usytuowany jest na trasie do Sabatówki. Na jego terenie znajdują się różne formy uli – od tych najbardziej pierwotnych po nowoczesne. Z umieszczonych tablic możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia pszczół, a także o korzyściach jakie człowiek czerpie z ich istnienia. Zachęcamy do udziału w warsztatach pszczelarskich na których dzieci dowiedzą się jeszcze więcej na temat tych fascynujących owadów.

Wioska Świętego Mikołaja – spotkanie ze Świętym Mikołajem to wielkie przeżycie dla dziecka. W Bałtowie Mikołaj mieszka w swojej bajkowej wiosce wraz z wieloma pomocnikami – elfami, liskiem i oczywiście panią Choinką, która częstuje gości gorącą czekoladą i domowym ciastem. Animatorzy zaproszą dzieci do wspólnych zabaw na świeżym powietrzu. Punktem kulminacyjnym jest spotkanie ze Świętym Mikołajem, który tradycyjnie zachęca dzieci do śpiewania piosenek czy recytowania wierszy. Opowiada też o swojej rodzinnej krainie.

Wszystko na temat Wioski Świętego Mikołaja znajdziesz tutaj -> https://www.szwajcariabaltowska.pl/wioska-swietego-mikolaja-w-baltowie/

Bajkowa Kraina Lodu – miejsce w którym ponownie możemy przeżywać przygody słynnej bohaterki Disneyowskiej produkcji – Elzy i jej wiernych przyjaciół. Fragmenty bajki są wyświetlane w kolejności na kilku dużych ekranach. Towarzysząca nam bajkowa scenografia powoduje, że każdy ze zwiedzających czuje się aktywnym uczestnikiem scen rozgrywanych na ekranie.

Świąteczne Kino 5D oraz Szkoła Elfów czyli zimowe warsztaty kreatywne lub kulinarne.
Wszystko na temat Wioski Świętego Mikołaja znajdziesz tutaj -> https://www.szwajcariabaltowska.pl/wioska-swietego-mikolaja-w-baltowie/

JuraPark – zwiedzanie JuraParku wśród dinozaurów pokrytych śniegiem.

Muzeum Jurajskie – liczne skamieniałości, minerały oraz kolorowe dioramy, dzięki którym można obejrzeć fragmenty zaginionego świata sprzed milionów lat.

LEKCJE – AKTYWNA EDUKACJA

Zajęcia edukacyjne obejmują tematykę zawartą w podstawie programowej stanowiąc zarazem jej poszerzenie. Dają możliwość zrealizowania treści programowych w zakresie następujących bloków: historia, przyroda, biologia, geografia. Zajęcia odbywają się z wykorzystaniem multimediów, eksponatów, modeli oraz w terenie. Nacisk położony został na metody aktywizujące i uczenie się przez doświadczenie. Celem jest pokazywanie nauki jako wyprawy w poszukiwaniu prawdy, a nie zbioru dogmatów podawanych do wierzenia.
 1. Mity, baśnie, legendy i podania (kl.IV)
 2. Zamki i rycerze w średniowieczu (kl. IV – V)
 3. Style architektoniczne zamków i pałaców na terenie Polski (kl. V – VII)
 4. Historia zakonu krzyżackiego od XIII do XVI wieku (kl. V – VI)
 5. Król, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”, czyli o zamkach Kazimierza Wielkiego i innych jego osiągnięciach (kl. V)
 6. Złoty wiek kultury polskiej. Osiągnięcia architektury i sztuki na przykładzie wybranych zamków (kl. VI)
 7. Bitwa warszawska 1920 i wojna polsko – bolszewicka (kl. VII)
 1. Kadry z dziejów Ziemi: Morze skarbów (kl. V i VI)
 2. W poszukiwaniu śladów życia na Ziemi (kl. V)
 3. Kadry z dziejów Ziemi: Wielka epopeja życia na naszej planecie (kl. VI)
 4. Skąd przychodzimy: jak człowiek stał się człowiekiem (kl. VII i VIII)
   1. Zgadnij skąd jestem – przyroda (kl.IV), biologia (kl. V, VI)
   2. Adaptacja zwierząt roślinożernych do różnych środowisk  – (kl. VII i VIII)
     1. Żydowski Jar, okno na pradzieje Ziemi Świętokrzyskiej” (kl. IV i V)
     2. Historia jurajskiej wyspy i schyłku epoki lodowcowej zapisana w Żydowskim Jarze (kl. VI, VII, VIII)

     Warsztaty plastyczne – malowanie figurek dinozaurów i amonitów ubarwione informacjami o życiu tych wymarłych grup zwierząt. Powstałe na warsztatach małe arcydzieła dzieci zabierają ze sobą na pamiątkę

     Warsztaty paleontologiczne – preparowanie z miękkiego gipsowego bloku „szkieletu” dinozaura. Podczas zajęć dzieci dowiadują się podstawowych zagadnień dotyczących pracy paleontologa. Szkielet dinozaura zabierają na pamiątkę.

     Warsztaty młynarskie „W starym młynie” – podczas warsztatów dzieci dowiadują się skąd bierze się mąka, jak wyglądają ziarna różnych gatunków zbóż, poznają podstawowe zasady działania wodnego młyna. Zmierzą się również z zadaniem roztarcia ziaren za pomocą moździerza i żaren.

     Piaskowe obrazki – to fascynująca zabawa polegająca na tworzeniu kolorowych obrazów przy użyciu kolorowego piasku. Kolorowym piaskiem posypuje się wybrane, lepkie powierzchnie obrazka i w ten sposób powstaje niepowtarzalne dzieło. Tematyka rysunków to dinozaury JuraParku i zwierzęta “Bałtowskiego Zwierzyńca”. Wykonane obrazki dzieci zabiera ze sobą do domu.

     Warsztaty pszczelarskie NOWOŚĆ –  wykonujemy pamiątkowe świecie z węzy pszczelej. Podczas zajęć dzieci usłyszą wiele ciekawostek na temat tych niezwykłych stworzeń. Kiedy pszczoły pojawiły się na ziemi i czy mogły użądlić dinozaura? Co zawdzięczamy pszczołom i dlaczego musimy o nie dbać? 

     Nasi partnerzy

     Uniwersytet Śląski w Katowicach Państwowy Instytut Geologiczny Dinosaur Ridge Pepsi
     Translate »
     ☀ POGODA