
Podczas zwiedzania przewodnik zapozna uczestników nie tylko z ciekawostkami na temat prehistorycznych stworzeń. Cała trasa została podzielona na okresy geologiczne, dzięki czemu możemy chronologicznie poznawać burzliwą historię rozwoju życia na naszej planecie.
Uczniowie dowiedzą się również, jak wielu wybitnych paleontologów to nasi rodacy i jak ogromny był ich wkład w rozwój światowej paleontologii.
Kopalnie w Krzemionkach stanowią wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka. Są wyjątkowym przykładem obrazującym zaawansowaną wiedzę oraz umiejętności pradziejowego człowieka, a także wykorzystania zasobów środowiska naturalnego połączonego z rozwojem cywilizacyjnym.
Od 6 lipca 2019 r. Krzemionki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to 16. miejsce z Polski, które znalazło się na tej prestiżowej liście.
Zajęcia mają zachęcić uczniów klas 1-3, aby poszli śladem wybitnych polskich paleontologów.
Zajęcia mają uświadomić uczniom klas IV -VIII jak istotny wkład w rozwój paleontologii światowej wnieśli polscy badacze i pokazać na czym polega praca paleontologa.
Zajęcia zapoznają uczniów szkół ponadpodstawowych z wynikami trwających od lat 50. XX wieku poszukiwań skamieniałości świętokrzyskich dinozaurów ukazując równocześnie tajniki warsztatu paleontologa.
ZWIERZYNIEC GÓRNY
Ponad 60 hektarowy obszar, zamieszkały przez kilkadziesiąt gatunków dzikich zwierząt z kilku kontynentów. Zwiedzamy go z przewodnikiem, z pokładu żółtego, amerykańskiego schoolbusa. Dzięki temu, możemy wygodnie i bezpiecznie podglądać z bliska życie tutejszych mieszkańców. Zwierzęta, przyzwyczajone do obecności autobusów oraz rozpieszczone przez naszych przewodników rozdawanymi smakołykami podchodzą bardzo blisko – a te najśmielsze próbują nawet wejść do autobusu. Zwierzyniec zamieszkują jelenie, daniele, wiele gatunków kóz i owiec, bydło szkockie, bydło zebu, wielbłądy, antylopy, żubry i wiele innych. Wszystkie zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Ogromna przestrzeń Zwierzyńca została podzielona jedynie w kilka sektorów.
ZWIERZYNIEC DOLNY
Tą część Zwierzyńca zwiedzamy pieszo pośród wolier z egzotycznym ptactwem oraz wybiegów dla sympatycznych owieczek, kózek, osiołków, kucyków i wielu innych. Ulubieńcami dzieci jest stado zabawnych surykatek, rodzina lemurów oraz niezwykle wścibskie małpki makaki. Można tu kupić bezpieczny pokarm dla zwierząt i nakarmić mieszkańców zwierzyńca – to wspaniała atrakcja dla dzieci.
Wioska Słowiańska – podczas zwiedzania poznajemy słowiańskie legendy i zwyczaje. Słuchamy ciekawych opowieści o życiu pierwszych Słowian – ich wierzeniach oraz codziennych zwyczajach. Dzieci mogą samodzielnie wykonać magiczny amulet na pamiątkę pobytu w Sabatówce. Wioskę Słowiańską zamieszkują również czarownice, które zachęcają do wspólnych zabaw zręcznościowych lub konkurencji sportowych.
Polska w Miniaturze to 1 ha obszar którego granice zostały uformowane na kształt Polski. Zaznaczono tutaj największe polskie rzeki i szlaki komunikacyjne.
Główną atrakcją jest 49 miniatur (w skali 1:25) zamków i pałaców polskich przedstawionych z okresu ich świetności. Spacer wytyczonymi szlakami w towarzystwie przewodnika jest swoistą lekcją historii, dzięki której zyskasz zmysł historyczny, poznasz władców Polski, nauczysz się rozróżniać podstawowe style architektoniczne oraz usłyszysz ciekawostki z życia dworskiego.
Wystawa stała – „Władcy krzemienia. Opowieść o świecie neolitycznych górników znad Kamiennej”
Wystawa wprowadza w świat pradziejów – okresu, kiedy były eksploatowane kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. To niezwykła podróż do czasów, kiedy rodziła się europejska cywilizacja. Umożliwia poznanie życia codziennego, gospodarki, techniki oraz kultury materialnej i duchowej ludzi z młodszej epoki kamienia i początków epoki brązu, a także zobaczenie przedmiotów użytkowych, broni i ozdób wykonanych 5000 lat temu.
Do wystawy zostały przygotowane zestawy edukacyjne, które pozwalają na zwiedzanie wystawy połączone z aktywną nauką.
Jest to wystawa multimedialna, którą zwiedza się samodzielnie. Przewodnik obecny jest przez cały czas zwiedzania wystawy, które trwa ok. 30 minut.
Trasa turystyczna
Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości, prowadzi przez teren zabytkowy i rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie. Prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią. Trasa podziemna liczy ok. 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, przejście trasy trwa ok. 1 godziny.
Zrekonstruowana osada neolityczna
Aby przybliżyć zwiedzającym warunki życia ludzi w pradziejach, odtworzono na podstawie wyników badań archeologicznych domostwa społeczności funkcjonujących w okresie eksploatowania krzemionkowskich kopalni krzemienia pasiastego. Uzupełnieniem zabudowań jest rekonstrukcja grobowca megalitycznego.
Wizyta w osadzie neolitycznej trwa ok. 30 minut, ma charakter warsztatów i prowadzona jest przez przewodnika. Ten etap zwiedzania może zostać skrócony lub anulowany przy niesprzyjających warunkach pogodowych
JuraPark – park dinozaurów
Spacer z przewodnikiem pośród blisko 100 modeli dinozaurów wykonanych z niezwykłą dbałością o szczegóły. Ponieważ zależy nam na rzetelnej wiedzy JuraPark znajduje się pod patronatem Państwowego Instytutu Geologicznego. Współpracujemy również z Uniwersytetem Śląskim oraz Wydziałem Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas przejścia z przewodnikiem poznajemy okresy geologiczne, porządkujemy wiedzę na temat poszczególnych gatunków, odkrywamy tajemnicę życia i tragicznego wymierania gigantów z przeszłości.
Dopełnieniem parku dinozaurów jest Muzeum Jurajskie. Obejrzeć tu można setki eksponatów – oryginalnych skamieniałości ale również kolorowe dioramy, w których odtworzono nieistniejące już środowiska morskie i lądowe.
Więcej o JuraParku -> https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/jurapark/
Prehistoryczne Oceanarium
Oceanarium mieści się w ogromnej białej kopule tuż obok JuraParku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii możemy na własne oczy zobaczyć jak niesamowity wygląd miały zwierzęta morskie żyjące miliony lat temu. Panujący dookoła mrok oraz tajemnicze odgłosy z głębin potęgują doznania zwiedzających.
Więcej o Prehistorycznym Oceanarium -> https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/prehistoryczne-oceanarium/
Zwierzyniec Bałtowski Górny
Ponad 60 hektarowy obszar, zamieszkały przez kilkadziesiąt gatunków dzikich zwierząt z kilku kontynentów. Zwiedzamy go z przewodnikiem, z pokładu żółtego, amerykańskiego schoolbusa. Dzięki temu, możemy wygodnie i bezpiecznie podglądać z bliska życie tutejszych mieszkańców. Zwierzęta, przyzwyczajone do obecności autobusów podchodzą bardzo blisko. Zwierzyniec zamieszkują jelenie, daniele, wiele gatunków kóz i owiec, bydło szkockie, bydło zebu, wielbłądy, antylopy, żubry i wiele innych. Wszystkie zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Ogromna przestrzeń Zwierzyńca została podzielona jedynie w kilka sektorów. Zwiedzanie z przewodnikiem jest swoistą lekcją przyrody lub biologii.
Więcej o Zwierzyńcu -> https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/zwierzyniec-baltowski/
Zwierzyniec Bałtowski Dolny
Tą część Zwierzyńca zwiedzamy pieszo pośród wolier z egzotycznym ptactwem oraz wybiegów dla sympatycznych owiec, kóz, osiołków, kucyków i wielu innych. Największym zainteresowaniem cieszy się stado zabawnych surykatek, ciekawska i niezwykle ruchliwa rodzina lemurów oraz wścibskie małpki makaki. Można tu również kupić bezpieczny pokarm dla zwierząt i samemu nakarmić smakołykami mieszkańców Zwierzyńca.
Sabatówka Wioska Czarownic
Wioska Czarownic – bajkowe miejsce w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Dzieci mogą samodzielnie wykonać magiczny amulet na pamiątkę pobytu w Sabatówce. Czarownice, zamieszkujące wioskę zachęcają do wspólnych zabaw np. przejście przez Tunel Odwagi, zdradzą tajemnice latania na miotle oraz zachęcają do wspólnych zabaw zręcznościowych lub konkurencji sportowych.
Więcej o Sabatówce https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/sabatowka
Polska w Miniaturze
– to 1 ha obszar którego granice zostały uformowane na kształt Polski. Zaznaczono tutaj największe polskie rzeki i szlaki komunikacyjne. Główną atrakcją jest 49 miniatur (w skali 1:25) zamków i pałaców polskich przedstawionych z okresu ich świetności. Spacer wytyczonymi szlakami w towarzystwie przewodnika jest swoistą lekcją historii, dzięki której zyskasz zmysł historyczny, poznasz władców Polski, nauczysz się rozróżniać podstawowe style architektoniczne oraz usłyszysz ciekawostki z życia dworskiego.
Więcej -> https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/polska-w-miniaturze/
Kraina Koni – ośrodek jazdy konnej – podczas zwiedzania stajni instruktor jeździectwa opowiada o najbardziej znanych rasach koni, o ich przeznaczeniu, różnicach w budowie i temperamencie. Zapraszamy również na przejażdżkę w siodle po parkurze (okrążenie).
Skansen Pszczeli usytuowany jest na trasie do Sabatówki. Na jego terenie znajdują się różne formy uli – od tych najbardziej pierwotnych po nowoczesne. Z umieszczonych tablic możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia pszczół, a także o korzyściach jakie człowiek czerpie z ich istnienia. Zachęcamy do udziału w warsztatach pszczelarskich na których dzieci dowiedzą się jeszcze więcej na temat tych fascynujących owadów.
Park Zabaw – miejsce zabaw dla dzieci i dorosłych. Zakup Pakietu Rozrywka upoważnia do nielimitowanego dostępu do urządzeń. Każde urządzenia ma własny regulamin określający minimalny wiek lub wzrost użytkownika. Więcej informacji na stronie https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/park-rozrywki/
Kino Emocji Cinema 5D – seanse trwają około 10 -15 minut. Na ekranie wyświetlane są filmy o różnym charakterze: od bajek do horrorów. Rezerwując seans w kinie temat filmu zostanie dopasowany do wieku grupy.
Rollercoaster – bałtowska kolejka górska spełniająca wszystkie europejskie wymogi bezpieczeństwa gwarantuje zjeżdżającym dużo radości i zastrzyk adrenaliny. Z rollercoastera korzystać mogą dorośli oraz dzieci, które ukończyły 10 lat i mają minimum 140 cm wzrostu.
Wioska Świętego Mikołaja – spotkanie ze Świętym Mikołajem to wielkie przeżycie dla dziecka. W Bałtowie Mikołaj mieszka w swojej bajkowej wiosce wraz z wieloma pomocnikami – elfami, liskiem i oczywiście panią Choinką, która częstuje gości gorącą czekoladą i domowym ciastem. Animatorzy zaproszą dzieci do wspólnych zabaw na świeżym powietrzu. Punktem kulminacyjnym jest spotkanie ze Świętym Mikołajem, który tradycyjnie zachęca dzieci do śpiewania piosenek czy recytowania wierszy. Opowiada też o swojej rodzinnej krainie.
Wszystko na temat Wioski Świętego Mikołaja znajdziesz tutaj -> https://www.szwajcariabaltowska.pl/wioska-swietego-mikolaja-w-baltowie/
Bajkowa Kraina Lodu – miejsce w którym ponownie możemy przeżywać przygody słynnej bohaterki Disneyowskiej produkcji – Elzy i jej wiernych przyjaciół. Fragmenty bajki są wyświetlane w kolejności na kilku dużych ekranach. Towarzysząca nam bajkowa scenografia powoduje, że każdy ze zwiedzających czuje się aktywnym uczestnikiem scen rozgrywanych na ekranie.
Zimowe Kino- Przygody Olafa oraz Szkoła Elfów czyli zimowe warsztaty kreatywne lub kulinarne.
Wszystko na temat Wioski Świętego Mikołaja znajdziesz tutaj -> https://www.szwajcariabaltowska.pl/wioska-swietego-mikolaja-w-baltowie/
JuraPark – zwiedzanie JuraParku wśród dinozaurów pokrytych śniegiem.
Muzeum z Epoki Lodowcowej – liczne skamieniałości, minerały oraz kolorowe dioramy, dzięki którym można obejrzeć fragmenty zaginionego świata sprzed milionów lat.
Skamieniałości jak malowane – malowanie gipsowych odlewów amonitów lub dinozaurów.
Młody paleontolog – preparowanie z miękkiego gipsowego bloku „szkieletu” dinozaura. Podczas zajęć dzieci dowiadują się podstawowych zagadnień dotyczących pracy paleontologa. Szkielet dinozaura zabierają na pamiątkę.
Warsztaty pszczelarskie – wykonujemy pamiątkowe świecie z węzy pszczelej. Podczas zajęć dzieci usłyszą wiele ciekawostek na temat tych niezwykłych stworzeń. Kiedy pszczoły pojawiły się na ziemi i czy mogły użądlić dinozaura? Co zawdzięczamy pszczołom i dlaczego musimy o nie dbać?
JuraPark* + Muzeum Jurajskie + Zwierzyniec Bałtowski (górny i dolny) + Sabatówka Wioska Czarownic + Park Zabaw (bez rollercoastera)
JuraPark* + Muzeum Jurajskie + Zwierzyniec Bałtowski (górny i dolny) + Polska w Miniaturze + Park Zabaw
* do cen pakietów należy dodać 3 zł/os. za usługę przewodnika po JuraParku.
pomidorowa / rosół
– filet drobiowy +frytki lub ziemniaki + surówka + ketchup
– paluszki rybne + frytki lub ziemniaki + surówka + ketchup
z mięsem i kapustą / ukraińskie 5 szt. + surówka
zupa + filet drobiowy / paluszki rybne
zupa + pierogi
Kiełbasa + pieczywo + ketchup + musztarda
Dodatkowo dla każdego woda mineralna niegazowana + owoc
Dodatkowo dla każdego: woda mineralna niegazowana – butelka 0,5 l + owoc
Jeżeli grupa zamawia posiłek opiekunowie grup (1 opiekun na 10 uczestników) otrzymuje posiłek bezpłatnie. Obowiązuje jeden rodzaj posiłku dla całej grupy.