Polska jest piękna

-Polska-jest-piekna- Baltow-

Polska jest piękna

Polska przyroda, łąki, lasy- to źródło inspiracji wielu poetów i artystów. O pięknie natury powstało wiele wierszy, powstały obrazy czy piosenki. Jak zachwycające musi być to, co otacza nas na co dzień skoro tyle wspaniałych dzieł opisuje zielone drzewa, kolorowe, pachnące, polne kwiaty czy przejrzyste rzeki i jeziora. Przyroda pozwala nam na odpoczynek, daje poczucie wolność. Dzięki spacerom i wycieczkom poznajemy nowe tereny, widzimy zachwycające miejsca, zapierające dech w piersiach krajobrazy.

spacerowo-Zwierzyniec

W jakim celu tak wielu z nas ucieka z miasta, by zaszyć się w ciszy lasu?
Dlaczego tak wielu z nas pragnie otaczać się zielenią?
Dlaczego tak bardzo cieszymy się, gdy na wiosnę rozkwitają piękne kwiaty, a jesienią podziwiamy złote i kolorowe liście?
To właśnie dzięki naturze, dzięki ciszy, dzięki śpiewom ptaków uczymy się cieszyć z małych rzeczy. To dzięki temu na naszej twarzy pojawia się uśmiech. Bałtów, to przede wszystkim zieleń, to łąki i pola. To miejsce, w którym wybrać możesz się na spacer sam lub zabrać ze sobą całą rodzinę. Żydowski Jar, który znajduje się na tym malowniczym
terenie pozwala nam na obcowanie z naturą. Naturą, która sama ukształtowała te tereny, bez ingerencji człowieka. W Bałtowie biją krystalicznie czyste źródła, które swoim urokiem zachwycają każdego, kto tylko podejdzie bliżej.

Bałtowskie wycieczki

Przyjeżdżając do Bałtowa warto także zabrać ze sobą rower, bo przejażdżki wśród lasów, po świętokrzyskich pagórkach, to niezwykłe przeżycie. Szczególnie jesienią, ponieważ wtedy dookoła nas roztacza się cała paleta barw. To szansa na to, by nie tylko odpocząć, ale także zachwycić się polską, złotą jesienią.

-spacerowo-w-Baltowie-

Każda z wycieczek na które się wybieramy, to nowe odkrycia. Zobaczyć możemy wiele interesujących miejsc- wąwozy lessowe, czarcią stopkę czy pałac Druckich- Lubeckich.

wawozy-w-baltowie-spacerowo-

Palac-Druckich-Lubeckich-Baltow-
Źródło: https://www.flickr.com/photos/patruk/40733780984/

Najważniejsze jest jednak to, by samemu uczyć się terenu, by nie bać się szukać niezwykłych miejsc. Wszystkie spacery i wyprawy pozwalają nam na utworzenie w sobie większej wrażliwości na piękno tego co nas otacza. Nie bez powodu mówi się, że „świętokrzyskie czaruje”. I nie chodzi tu tylko o słynne czarownice, ale właśnie o przyrodę, o tajemnicze i niezwykłe miejsca. O zielone łąki wiosną, o czerwone jabłka latem, o kasztany i jarzębinę, czy obsypane białym puchem choinki.
Najważniejsze jest to, byśmy o tą piękną naturę dbali. By nie została zniszczona. Byśmy nie zapomnieli o tym, że stare drzewa pamiętają jeszcze dawne historie, że pamiętają to, jak toczyła się walka o niepodległość. W okolicach Bałtowa znaleźć możemy wiele pomników historii- m.in. dotyczących Powstania Styczniowego czy innych ważnych wydarzeń w dziejach naszego kraju.
Polska jest piękna, Polska zachwyca, Polska to niezwykła historia.

Baltow-panorama-z-lotu-ptaka-

  Źródło: https://bit.ly/2yqzmHL