Historia

Założycielem JuraParku Bałtów – pierwszego w Polsce parku dinozaurów było Stowarzyszenie Delta. W ciągu lat, wokół JuraParku powstawały kolejne atrakcje, tworząc ostatecznie Bałtowski Kompleks Turystyczny. W tym czasie Stowarzyszenie Delta otworzyło jeszcze dwa kolejne obiekty turystyczne w Polsce – JuraPark w Solcu Kujawskim oraz JuraPark w Krasiejowie.

JuraPark Bałtów – otwarcie pierwszego w Polsce parku dinozaurów

Budowa JuraParku miała związek z odkrytymi na tym terenie tropami dinozaurów. Znaleziska te wpisują się w historię prowadzonych na terenie Polski, a szczególnie Gór Świętokrzyskich, poszukiwań śladów pozostawionych przez „straszne jaszczury”. W 2001 roku dr Gerard Gierliński za namową jednego z największych polskich geologów – prof. Zbigniewa Kotańskiego, postanawia sprawdzić źródło ludowej legendy w późnojurajskich skałach rejonu świętokrzyskiego. Miejscem, które zaintrygowało prof. Kotańskiego była tzw. Czarcia Stopka w Bałtowie – ślad dużego dinozaura drapieżnego – allozaura. Trop ten, częściowo zatarty przez erozję, według legendy miał zostawić diabeł próbujący przeskoczyć dolinę rzeki Kamiennej. Legendarny ślad był jednak o tyle dziwny, że zachował się w skałach pochodzenia morskiego, a nie lądowego. W tym samym roku udało się znaleźć jeszcze dwa inne tropy – trop stegozaura i małego drapieżnika, kompsognata – co jednoznacznie potwierdziło obecność dinozaurów w tym rejonie. Wkrótce, w prasie ogólnopolskiej i naukowej pojawiły się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów.

Odkrycia te wywołały również zainteresowanie lokalnej społeczności. Dla działających na terenie Gminy Bałtów Stowarzyszenia Delta i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, dinozaury stały się wyjątkową szansą. Zastanawiano się, jak można zilustrować bałtowskie znaleziska, by zainteresować turystów. W pierwszej wersji modele gigantycznych gadów miały być ustawione w miejscach, gdzie naukowcy odkryli ich autentyczne tropy. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że ruszy budowa pierwszego w Polsce parku, którego główną atrakcją będą rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i ich kuzynów z całego świata. Dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi ruszyła budowa „Bałtowskiego Parku Jurajskiego” [obecna nazwa „JuraPark Bałtów”]. Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia 2004 i od tego momentu stał się on wizytówką regionu świętokrzyskiego przyciągającą rzesze turystów z całej Polski. Od tamtego czasu co roku w Bałtowie otwierano kolejne atrakcje: Zwierzyniec Bałtowski, Park Rozrywki, Kino Emocji Cinema 5D, Rollercoaster, Prehistoryczne Oceanarium, Ośrodek Jazdy Konnej “Kraina Koni”, Wioska Czarownic “Sabatówka” czy Polska w Miniaturze. Aby utrzymać funkcjonowanie obiektu również w okresie zimowym, wybudowano Stację Narciarską “Szwajcaria Bałtowska” oraz Wioskę Świętego Mikołaja z bogatą ofertą dla najmłodszych. Na terenie kompleksu powstało również 5 domków gościnnych, w których jednocześnie może zatrzymać się ponad 100 osób.
Obecnie Bałtowski Kompleks Turystyczny zajmuje obszar około 100 ha i jest najbardziej zróżnicowanym pod względem atrakcji obiektem rozrywkowym w Polsce.

Otwarcie JuraParku w Solcu Kujawskim

Po sukcesie turystycznym Bałtowa Stowarzyszenie Delta otworzyło JuraPark w Solcu Kujawskim (woj. kujawsko – pomorskie). Położony między Bydgoszczą a Toruniem, ulokowany w przepięknej leśnej scenerii jest popularnym miejscem turystycznym. Na powierzchni ponad 12 ha znajdują się takie atrakcje jak: JuraPark, Muzeum Ziemi, Park Owadów, Park Rozrywki, Kino Emocji Cinema 5D i wiele innych.
Więcej na www.juraparksolec.pl

Otwarcie JuraParku Krasiejów

W 2010 roku Stowarzyszenie Delta otworzyło kolejny JuraPark – tym razem w Krasiejowie koło Opola. To największy park dinozaurów wybudowany przez Stowarzyszenie, w którym znalazły się największe rekonstrukcje prehistorycznych stworzeń – między innymi ponad 60 metrowy amficelias. W 2014 roku obok JuraParku Krasiejów powstało multimedialne muzeum – Park Nauki i Ewolucji Człowieka przedstawiające historię życia na ziemi po tym jak wyginęły dinozaury.
Więcej na www.juraparkkrasiejow.pl

Otwarcie PaleoSafarii Moab Giants w USA

PaleoSafari Moab Giant – to pierwsza placówka zagraniczna Stowarzyszenia Delta – USA w stanie Utah.
www.moabgiants.pl

Od grudnia 2017 roku nowym właścicielem Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego jest firma DLF Invest Sp. z o.o. www.dlfinvest.pl