Muzeum Jurajskie

“Powrót do przeszłości” –  nowa wystawa zaaranżowana w bałtowskim muzeum, w sposób niezwykle obrazowy przedstawia dzieje życia na Ziemi.

Aby powrót ten miał jak najbardziej atrakcyjną formę zwiedzający zetkną się nie tylko ze skamieniałościami i modelami wymarłych organizmów, ale także z precyzyjnie wykonanymi dioramami przedstawiającymi środowisko życia poszczególnych grup organizmów.

Prekambr reprezentują stromatolity oraz organizmy ediakariańskie (niezwykły eksperyment ewolucyjny). Trylobity, koralowce, liliowce, amonity, goniatyty, ramienionogi staroraki, bezszczękowce, ryby pancerne, sygilarie, lepidodendrony odsłonią tajemnice wszystkich okresów ery paleozoicznej.
Świat mezozoiku stanie się bliższy dzięki elementom szkieletowym gadów morskich, kościom dinozaurów i skamieniałościom ryb. Niezwykle atrakcyjnie prezentuje się także mający ponad 2 m długości model głowy mozazaura.

Ozdobą ekspozycji jest zajmująca osobne pomieszczenie scena przeniesiona żywcem z jurajskiego morza: oto dwa ichtiozaury ruszyły w pościg za stadem belemnitów…

Część wystawy poświęconej erze kenozoicznej zasługuje na szczególne  zainteresowanie zwiedzających ze względu na obecność skamieniałości (kości i zęby) oraz modelu gomfoterium wymarłego trąbowca osiągającego ponad 2, 5 metra wysokości.

Na wystawie nie zabraknie skamieniałości odkrywanych w Bałtowie i jego okolicach. Zwiedzający dowiedzą się, co jadały dinozaury i zobaczą niezwykłe morskie organizmy żyjące na tych obszarach w erze mezozoicznej.

Wystawa “Powrót do przeszłości” w kilkudziesięciu odsłonach przedstawia obraz życia w różnych częściach świata oraz różnych erach.

Muzeum Jurajskie jest częścią JuraParku.