+48 41 264 14 21
Prehistoryczne Oceanarium

PREHISTORYCZNE OCEANARIUM TO MIEJSCE, W KTÓRYM GŁĘBIA OCEANU PRZENIKA SIĘ Z GŁĘBIĄ TRÓJWYMIAROWEGO PRZEKAZU.

Czy chciałbyś zobaczyć z bliska, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu? Już teraz nie musisz jechać na odległe rafy koralowe, aby odkrywać piękno morskich głębin. Ta atrakcja dostępna jest w naszym Parku!

Prehistoryczne Oceanarium to miejsce, które zachwyca. Sprawi, że przeniesiesz się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. To sceny, w których staniesz „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu, a do tej pory mogłeś je znaleźć jedynie w książkach.

Tego jeszcze nie było! Potężny, mierzący blisko 20 metrów długości Megalodon, rybopodobny Mozazaur, charakterystycznie uzębiony Liopleurodon, czy też obdarzony długą szyją płetwojaszczur Plezjozaur – to tylko niektóre z okazów, które możesz zobaczyć w oceanarium. Co więcej, możesz je podziwiać w ich naturalnej wielkości!

Prehistoryczne Oceanarium jest częścią JuraParku.

 

 

 

BOHATEROWIE PREHISTORYCZNEGO OCEANARIUM

RYBA PANCERNA

oceanarium-1

Dunkleosteus terrelli
Występowanie: Maroko, USA, Belgia, Polska
Wiek: dewon 375-360 mln lat temu
Rozmiary: do 9m długości

Przedstawiciel tzw. ,,ryb pancernych”- plakoderm, wczesnych wodnych kręgowców szczękowych. U niego i jego krewnych pancerz osłaniał tylko głowę i część grzbietu, co nie przeszkadzało mu w szybkim pływaniu. Drapieżnik płytkich ciepłych mórz. Jego główną bronią były potężne płyty zębowe, działające jak sekator. Polował na mniejsze ryby.

LIOPLEURODON

oceanarium-2

Liopleurodon ferox
Występowanie: Anglia, Francja
Wiek: środkowa i późna jura
175 – 155 mln lat temu
Rozmiary: 5-7 m do 10 m dł.

Przedstawiciel tzw. krótkoszyich plezjozaurów (pliozaurów). Typowy morski drapieżnik polujący na mniejsze gady morskie, ryby i być może na głowonogi jak amonity i belemnity.

REKIN

oceanarium-3

Carcharocles megalodon
Występowanie: kosmopolityczny
Wiek: paleogen-neogen 25-1,5 mln lat temu
Rozmiary: co najmniej 15m długości

Jego potoczna nazwa ,,Megalodon” pochodzi od masywnych trójkątnych zębów, które często zostawiały ślady na kościach ofiar. Polował głównie na ssaki morskie. Największe rozmiary osiągał w otwartym oceanie. W płytkich morzach, które zalewały lądy megalodony były około dwa razy mniejsze. Wielkością dorównywały wtedy wyrośniętym żarłaczom białym. Jego zęby znajduje się również w Pińczowie.

MOZAZAUR

oceanarium-4

Mosasaurus hoffmanni
Występowanie: kosmopolityczny
Wiek: późna kreda
Rozmiar: ponad 15m długości

Wielka morska jaszczurka spokrewniona ze współczesnymi waranami. Mozazaury były dominującymi drapieżnikami w morzach końca kredy. Do polowania służyły im mocne szczęki z wielkimi zębami. Pożerały rekiny, inne gady morskie i amonity.

PLEZIOZAUR

oceanarium-5

Plesiosaurus dolichodeirus
Występowanie: Anglia
Wiek: wczesna jura 195-190 mln lat temu
Rozmiary: do 5m długości

Przedstawiciel długoszyich plezjozaurów. Plezjozaury, a także ich prymitywniejsi krewni tak samo jak ichtiozaury, według najnowszych doniesień były żyworodne. Do pływania tzw. podwodnego lotu służyły dwie pary płetw. Żywił się rybami, jak współczesne foki i delfiny, przy czym pomocna była długa szyja.

ŻÓŁW

oceanarium-6

Archelon ischyros
Występowanie: Stany Zjednoczone
Wiek: późna kreda 71-65 mln lat temu
Rozmiary: ponad 4,5m długości

Morski żółw o częściowo zredukowanym pancerzu podobnie jak u współczesnego żółwia skórzastego. Pływał głównie za pomocą przednich płetw, tylnie służyły mu do sterowania. Żywił się najpewniej: rybami, meduzami i innymi swobodnie pływającymi bezkręgowcami.

PRAWALEŃ

oceanarium-7

Basiliosaurus isis
Występowanie: USA, Egipt, Pakistan
Wiek: paleogen 30-20 min lat temu
Rozmiary: do 25m długości

Zaawansowany wczesny waleń o stosunkowo niedużej głowie i długim wężowatym ciele. Jego kończyny były już w pełni przekształcone w płetwy. Płetwy tylnie są już mocno zredukowane, potem zanikną całkowicie u współczesnych waleni. Polował na duże ryby, mniejsze ssaki morskie i przybrzeżne.

ICHTIOZAUR

oceanarium-8

Shonisaurus popularis
Występowanie: USA, Kanada
Wiek: trias 220-200 mln lat temu
Rozmiary: do 20 m długości

Największy przedstawiciel ichtiozaurów czyli tzw. rybojaszczurów – gadów, które najlepiej przystosowały się do życia w morzu. Jest to dość wczesna forma, bo jego płetwa ogonowa nie wykształciła jeszcze dużego płata górnego. Żywił się jak współczesne wieloryby planktonem.

Galeria zdjęć: