Park Safari

Górną część Zwierzyńca zwiedzamy zwykle z pokładu amerykańskiego schoolbusa. Podróż ta jest niezwykła ze względu na klimat i rozbudowany komentarz przewodnika. Podczas podróży dowiesz się najciekawszych informacji na temat mieszkających tu zwierząt.


 

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT MIESZKAŃCÓW GÓRNEGO I DOLNEGO ZWIERZYŃCA

Park Safari w Bałtowie

Zwierzyniec Górny to ogromny ponad 60 ha obszar. Rozległe łąki, zagajniki, wąwozy, oczka wodne są doskonałym miejscem do życia dla mieszkańców tej części Zwierzyńca. Ze względu na wygodę podróżujących oraz bezpieczeństwo zwierząt i gości zwiedzanie odbywa się z pokładu amerykańskiego schoolbusa – zupełnie jak na prawdziwym, afrykańskim Safari!

Zwierzyniec Bałtowski to malowniczy park safari, w którym znajdziesz kilkadziesiąt gatunków zwierząt zarówno tych rodzimych jak i egzotycznych przedstawicieli z innych kontynentów. Możemy je obserwować na wyciągnięcie ręki. Od naszego przewodnika dowiecie się wielu ciekawostek
o zwyczajach tutejszych zwierząt.

Stań „oko w oko” ze stworzeniami, które niegdyś liczne w Europie, dziś stanowią rzadkość. Przykładem mogą być żubry będące dumą naszego Zwierzyńca.

Mieszkańcy Górnego Zwierzyńca

W naszym Parku Safari znajdziecie wiele gatunków zwierząt. Są to między innymi: bydło Zebu, bydło szkockie, bydło watussi, jak tybetański, owce kameruńskie, owce Quessant, owce Racka, owce czarnogłówki, kozy angorskie, kozy karłowate afrykańskie, kozy karpackie, jelenie europejskie, jelenie Sika, wielbłądy dwugarbne, lamy, dziki, strusie afrykańskie, emu, antylopy nilgau, krowa domowa, kuce szetlandzkie, alpaki, muflony, daniele, żubry.

Działalność na rzecz ochrony żubra

Wszystkie mieszkające w Bałtowie żubry należą do linii nizinnej (tzw. białowieskiej). Linia ta wywodzi się od 7 osobników ocalałych w różnych prywatnych hodowlach po hekatombie I Wojny Światowej.

Polskie żubry noszą imiona rozpoczynające się od „Po-“. Tak też jest w przypadku tych, które przychodzą na świat w naszym Zwierzyńcu – np. Polesław, Pojata, Pogo, Pompon, Pontia, Polewka, Potworek czy Poezja. W naszym Parku możesz je zobaczyć na żywo.

Historia zagrody żubrów w Bałtowie

Od 2009 roku Stowarzyszenie Delta starało się o zorganizowanie zagrody dla żubrów. Działalność na rzecz ochrony przyrody jest jednym z najważniejszych statutowych celów działalności Stowarzyszenia i w związku z tym podejmowano wiele inicjatyw i działań na rzecz zarówno ochrony przyrody jak i popularyzacji tej idei.

-zubry-zwierzyniec-safari-

Celem stworzenia zagrody dla żubrów jest:

  • włączenie się do krajowego, koordynowanego programu ochrony żubra (Bison bonasus),
  • prezentowanie żubrów w środowisku zbliżonym do naturalnego,
  • działalność edukacyjna w zakresie popularyzowania programów ochrony gatunków zagrożonych na przykładzie żubra: prelekcje, wykłady, prezentacje.

4 kwietnia 2010 roku przeprowadzono wizję lokalną terenu, planowanego pod hodowlę żubrów, a 15 kwietnia 2011 roku Komisja w składzie: dr hab. Wanda Olech – Piasecka, dr Wojciech Bielecki i mgr inż. Jerzy Dackiewicz dokonała odbioru zagrody hodowlanej żubra.

Zagroda dla żubrów jest częścią Bałtowskiego Zwierzyńca i zajmuje łączną powierzchnię około 7 ha.

18 marca 2011 roku otrzymano zgodę wydaną przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, na przetrzymywanie 7 osobników żubra. W roku 2014 została wydana na czas nieokreślony Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na powiększenie stada żubrów do 8 osobników.

Wiosną 2011 roku trafiły do Bałtowa trzy pierwsze żubry. Był to Potworek, który przyjechał do nas
z Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu, oraz Pontia i Polejka z Zagrody Żubrów w Pszczynie.

Stado żubrów w Bałtowie zaczęło bardzo szybko się rozrastać. Na świat przyszły POLDEK III, POKAL, POLIHYMNIA, POMPON II, POJATA II, POGO, POLESŁAW, POEZJA III, POLENA III, POMADEK i PORZECZKA II.

Spacer „dolną częścią” bałtowskiego Zwierzyńca, to spotkanie z różnobarwnym światem ptaków. Dopełnieniem tego obrazu są liczne ssaki, wśród których uwagę dzieci przykuwają kuce, osły, marmozety białouche i przesympatyczne surykatki i kózki.

Mieszkańcy Dolnego Zwierzyńca

Druga częścią naszego Parku Safarii jest Zwierzyniec Dolny. Na żywo możesz zobaczyć wiele gatunków ptaków:

bażanty: łowne, srebrne, bananowe, drzewice wędrowne, gęsi: gęgawy, nilowe, siodłate; gołębi: garłacze, kapucyny, niemieckie, wystawowe, gil. kingi, perukarze, turkocz arabski, kok, kariery,  indyk domowy, kaczki: biegus, francuskie, hałmiatki, mandarynki; kury: bojowniki, brahmy olbrzymie, feniks, sebrytki, silka, sułtan; łabędź biały, pawie, perlice, przepiórki, żuraw koroniasty, stepowy, papugi: faliste, nimfy; ara ararauna, puchacz bengalski, europejski

Ssaki: alpaki, króliki, króliki kalifornijskie, kapibary, kuce szetlandzkie, mary patagońskie, osioł domowy, ostronos rudy, wiewiórka Hudsona, surykatki, kózki, owce św. Jakuba, muflon europejski, jeżozwierz. 

WIEJSKA ZAGRODA W NASZYM PARKU SAFARI

Przez tysiące lat zwierzęta były nieodłącznymi towarzyszami człowieka. Pies został udomowiony grubo ponad 10 tysięcy lat temu, bydło prawie 8 tysięcy, zaś drób – pierwsza była prawdopodobnie kura – jest z nami już od przeszło 5000 lat. Jeszcze w niedalekiej przeszłości kury, kaczki, gęsi, krowy czy inne hodowlane zwierzęta nie były niczym egzotycznym i stanowiły nieodłączny element życia mieszkańców wsi.

„Zagroda” odtwarzając te swojskie klimaty chce zasugerować jak wiele tym naszym „współtowarzyszom przez wieki” zawdzięczamy. Jednocześnie uświadamia ludziom opanowanym przez nowoczesne urządzenia i gadżety, że to zwierzęta właśnie stanowią nasze naturalne środowisko.

Mieszkańcy zagrody: kaczki, gęsi, perliczki, indyki, krowy

ZOBACZ NASZE DANIELE – DAR OD PREZYDENTA

-daniele-zwierzyniec-dolny-

Na terenie Dolnego Zwierzyńca spotkacie białe daniele – to dar od Prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Zwierzyńca Bałtowskiego.