Park dinozaurów w Bałtowie

Spełnij marzenia o podróży w czasie do świata dinozaurów!

Tworząc Park dinozaurów w Bałtowie, chcieliśmy popularyzować wiedzę z zakresu paleontologii i stworzyć miejsce, które będzie ciekawe dla dorosłych i dla dzieci, bez ograniczeń wiekowych!

JuraPark został objęty patronatem naukowym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego. Dlatego możesz się tutaj nie tylko bawić, ale także uczyć. Zapraszamy zarówno wycieczki szkolne, jak i całe rodziny, ceniące wspólne spędzanie czasu i naukę w formie nieskrępowanej zabawy.

Park dinozaurów w Bałtowie dla całej rodziny

Spacer po parku dinozaurów JuraPark to przede wszystkim poznawanie prehistorycznych stworzeń. Modele dinozaurów zostały wykonane przez współpracujących z nami paleoartystów z wielką dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. Do grona naszych konsultantów należą światowej sławy znawcy dinozaurów, odkrywcy ich tropów, a także uczeni, którzy zajmują się rekonstrukcją prehistorycznego świata. 

Ścieżka dydaktyczna ma blisko kilometr, a na gości czeka ponad 100 dinozaurów. Trasa podzielona jest na okresy geologiczne, dlatego goście mogą przyjrzeć się procesom rozwoju zwierząt na planecie. To, że modele mają faktycznie rozmiary poszczególnych gatunków dinozaurów, pozwala na zrozumienie, jak różne i czasami niesamowicie wielkie były to stworzenia. 

Warto wiedzieć, że tu, gdzie obecnie leży nasz park, była jurajska plaża, po której wędrowały dinozaury. Dowodem na to są odnalezione w tutejszym wąwozie tropy dinozaurów. Właśnie to odkrycie stało się inspiracją do powstania pierwszego w Polsce parku jurajskiego.


Gondwana – kontynent dziecięcej wyobraźni w naszym parku jurajskim

Gondwana to miejsce pełne aktywnych zabaw przybliżających dzieciom wiedzę na temat prac paleontologicznych. Interesujesz się dinozaurami? Tutaj sprawdzisz, ile o nich wiesz.

 • Drogowskazy wiedzy – sprawdź się jako znawca dinozaurów,
 • Czyj to trop? Który z dinozaurów mógł pozostawić dany trop?
 • Jaki to dinozaur? Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą dinozaurów;
 • Wystawa „Dinozaury Gondwany”;
 • Przyjrzyj się pracy naszego paleontologa, który preparuje skamieniałości. Z przyjemnością opowie Ci o swojej pracy,
 • Poznaj swoich przodków! Zobacz tajemniczą wioskę przedstawicieli człowiekowatych sprzed ok. 30 tys. lat,
 • Widok na „Czarcią stopkę” – miejsce odkrycia pierwszego tropu dinozaura w Bałtowie.

Park dinozaurów


Rodzinny park rozrywki — lunapark na łonie natury

Park zabaw to bezpieczne miejsce zabaw dla małych i dużych. Każdy rodzic może uczestniczyć w zabawie dzieci lub odpocząć wygodnie w cieniu nie tracąc z oczu swoich pociech.

Znajdziecie tu:

 • Huśtawki, bujaki i karuzele – przystosowane dla dzieci w każdym wieku
 • Zjeżdżalnie z elementami do wspinania – dzięki rozbudowanej konstrukcji ze zjeżdżalniami, dzieci mają możliwość sprawdzenia swoich sił we wspinaczce czy przechodzeniu przez przeszkody
 • Przeplotnie – piramida z lin, która pozwala na sprawne przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi poziomami wysokości.
 • „Kostka Rubika” – drewniano- metalowa konstrukcja do wspinania
 • „Odkop mnie” – miejsce, w którym dzieci mogą odkryć ogromny szkielet dinozaura
 • Dinopuzzle – kamienne puzzle ze szkieletem dinozaura
 • Paszcza dinozaura – wejdź do środka ogromnej paszczy dinozaura i zrób wyjątkowe zdjęcie.

JuraPark jest dopiero wstępem do wielkiej przygody, która czeka Cię w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym.

Poznaj podwodny świat prehistorii, odwiedzając nasze oceanarium

Częścią parku dinozaurów w Bałtowie jest także Prehistoryczne Oceanarium. Ponieważ chodząc po ścieżce dydaktycznej, można zobaczyć dinozaury żyjące na ziemi, warto zajrzeć także tutaj, gdzie w bardzo realistyczny sposób pokazujemy między innymi olbrzymiego Megalodona, ciekawego Ichtiozaura i Dunkleosteusa, a także morskiego ssaka Livyatana. 

Chociaż czasami zęby potężnych stworzeń mrożą krew w żyłach, obrazy wyświetlane są na wielkich ekranach. Oceanarium, czyli tak realnie kino 5D, jest świetnym miejscem, by poszerzyć swoją wiedzę, ale także, by poczuć dreszcz emocji. Gigantyczne gady można obejrzeć w ramach zwiedzania JuraParku. 

Jakie jeszcze atrakcje w parku czekają na dzieci i dorosłych?

JuraPark to park wielu atrakcji i nie wszystkie poświęcone są życiu dinozaurów. Są tutaj na przykład prawdziwe wykopaliska i skamieniałości odkryte właśnie w Bałtowie. Dzieci (ale także dorośli), mogą wziąć udział w warsztatach paleontologicznych, które dostarczają wiedzy na temat pracy naukowców.

Na obszernym terenie zielonym mieszkają także współczesne zwierzęta. Jeśli Twoje dziecko chciałoby zobaczyć owce z różnych stron świata, kozy, jelenie, a nawet tak unikalne w Polsce zwierzęta, jak wielbłądy, strusie, emu, antylopy, wszystko to znajdzie w naszym Parku Safari. Tutaj Twoja pociecha wyruszy, by odkrywać zwierzyniec zabytkowym autobusem lub możecie zaplanować przejażdżkę po nim własnym samochodem. 

Polecamy również nasz Park Miniatur. Wśród rozmaitych atrakcji możecie zobaczyć najważniejsze budynki historyczne z naszego kraju na olbrzymiej mapie Polski. Podział na województwa i umiejscowienie modeli w odpowiednich regionach sprawia, że mali odkrywcy łatwiej zapamiętają topografię naszego kraju i zainteresują się architekturą i historią. 

A jeśli historia, to także… czarownica. Jedyna w swoim rodzaju Wioska Czarownic także jest nieopodal ścieżki edukacyjnej z dinozaurami. Wiedźma z Sabatówki dostarczy każdemu przepisy na magiczne eliksiry i pokaże swoją chatę. A komu bliskie są konie i przejażdżki w siodle, zachwycony będzie Krainą Koni. Tutaj Twoja pociecha wyruszy w podróż po naszej krainie na wierzchowcu.

Niezależnie od tego, co wybierzecie w naszym świecie fantazji i zabawy, wielkie emocje są gwarantowane!

Skorzystaj z noclegu w Juraparku Bałtów

Ogrom interesujących doświadczeń potrafi zmęczyć. Jeśli masz ochotę zostać na dłużej i odpocząć pomiędzy pokonywaniem kolejnych atrakcji, możesz skorzystać z noclegów w Bałtowie. W samym kompleksie można rozbić namiot, ustawić przyczepę kempingową albo wynająć pokoje gościnne w Zajeździe Przystocze, w ranczach czy zarezerwować nocleg w Bodhi. Również w okolicy nie brakuje agroturystyk i hoteli, w których można wypocząć po dniu pełnym wrażeń. Pamiętaj też, że JuraPark otwarty jest zarówno w tygodniu, jak i w weekendy, możesz więc spędzić wyjątkowy dzień ze swoją pociechą wtedy, kiedy masz urlop i to przez cały rok. 

Nasi partnerzy

Uniwersytet Śląski w Katowicach Państwowy Instytut Geologiczny Dinosaur Ridge Pepsi