Nauka poprzez zabawę – skuteczna i przyjemna forma edukacji

Nauka- przez- zabawę

Spontaniczna zabawa ma ogromną wartość dla dziecka, umożliwiając mu rozwój emocjonalny, umysłowy i fizyczny, a w przypadku zabaw w grupie rówieśniczej – również rozwój społeczny. Można więc śmiało powiedzieć, że zabawa jest swoistym procesem dydaktycznym, w ramach którego dziecko zdobywa rozmaite umiejętności i kompetencje. Po zabawę warto więc sięgnąć również wtedy, gdy nasze dziecko musi zmierzyć się z różnego rodzaju wyzwaniami edukacyjnymi! Formy aktywności powinniśmy dopasowywać do aktualnych potrzeb i możliwości dziecka. Kiedy nauka przez zabawę to najlepszy sposób na zdobywanie i poszerzanie wiedzy oraz rozwijanie zainteresowań dziecka? Jak i gdzie się bawić i uczyć równocześnie?

Nauka przez zabawę dla dzieci w każdym wieku

Dziecko uczy się przez zabawę w sposób intuicyjny i nieświadomy. Dzięki zabawie opanowuje mnóstwo podstawowych umiejętności, trenuje małą i dużą motorykę, koncentrację czy poznaje mechanizm ciągów przyczynowo skutkowych. Podczas zabawy uczy się również nazywania otaczającego je świata.

Działania, które angażują dzieci i młodzież w zabawy edukacyjne, pozwalają na efektywne opanowywanie nowych umiejętności i zdobywanie wiedzy w maksymalnie ciekawy sposób. Co więcej, dzieci często uczą się nieświadomie, bez większego wysiłku i z prawdziwą przyjemnością!

wycieczka szkolna do Bałtowa

Edukacyjna zabawa – dopasowana do aktualnych potrzeb

Nauka przez zabawę może dotyczyć właściwie każdej dziedziny wiedzy i tzw. szkolnych przedmiotów. Może również odbywać się w domu lub na zewnątrz (w ogrodzie, na podwórku, podczas spacerów lub wycieczek edukacyjnych), mieć spontaniczny charakter lub zostać odpowiednio przygotowana.

Zabawy edukacyjne mogą być przeprowadzane z pomocą dowolnych zabawek, przedmiotów i materiałów, należy jednak pamiętać, że całość nie powinna być zbyt sformalizowana – istnieje wówczas ryzyko, że przestanie być dla dziecka zabawą, a zacznie być… po prostu nauką. Kluczem do sukcesu jest dobra atmosfera oraz optymalne dopasowanie tematyki i poziomu zabawy do potrzeb i oczekiwań dziecka.

Nauka historii, geografii i przyrody przez zabawę

Historia to mnóstwo dat, które trudno zapamiętać? Dziecku trudno się odnaleźć w gąszczu suchych faktów? Historia wzbogacona o ciekawostki i maksymalnie zwizualizowana, której można doświadczyć w więcej niż jednym wymiarze – jest zdecydowanie łatwiejsza do zrozumienia i przyswojenia. Podobnie zresztą jak geografia i przyroda – możliwość zobaczenia i doświadczenia wybranych elementów czy obszarów z tych nauk, sprawiają, że dziecko uczy się nieświadomie, ale bardzo skutecznie. Przekonamy się o tym w momencie, w którym dziecko będzie musiało skorzystać ze zdobytej np. podczas wycieczek edukacyjnych wiedzy!

Zobacz ofertę dla szkół: wycieczki szkolne

Wycieczki edukacyjne – przyjemne z pożytecznym

Nauka przez zabawę swoją skuteczność zawdzięcza przede wszystkim wielowymiarowemu zaangażowaniu jej uczestników. Bawiące się dziecko wykorzystuje zarówno swój umysł, jak i zmysły oraz emocje. Jeśli dodatkowo zadbamy o aktywność fizyczną w ramach edukacyjnej zabawy – ta może być jeszcze ciekawsza! Wycieczki edukacyjne pozwalają na swobodne łączenie wszystkich elementów dobrej zabawy i efektywnej nauki, a nasz Bałtowski Kompleks Turystyczny to miejsce z ogromnym potencjałem w tej kwestii.

Odwiedź nasz park z dzieckiem i przekonajcie się, że historia nie musi być nudna, a prehistoria jest… niezwykle malownicza i arcyciekawa! Tutaj zrozumienie chronologii dziejów i zapamiętanie kolejnych okresów geologicznych będzie zdecydowanie łatwiejsze niż z podręczników. Lekcja przyrody w terenie, możliwość obserwowania zwierząt i ptaków w warunkach zbliżonych do naturalnych da dziecku dużo więcej niż studiowanie nawet najlepiej wydanych leksykonów.

Połączenie geografii i historii? Mamy to! Park Miniatur pozwala zrozumieć przebieg granic i województw oraz zwizualizować położenie najważniejszych obiektów. Spacerując po bałtowskiej Polsce w Miniaturze, odkryjecie 49 najciekawszych zbytków architektonicznych, które powstały w Polsce na przestrzeni pięciuset lat (od średniowiecza do wieku XIX).

Sprawdź, wszystkie atrakcje dla dzieci, które może Ci zaoferować Bałtowski Kompleks Turystyczny!