20 lat historii pasji i przygód

Odkrycie tropów dinozaurów w sąsiedztwie Gór Świętokrzyskich stanowiło początek historii JuraParku Bałtów, pierwszego parku dinozaurów w Polsce.

Obchodzący swoje 20-lecie JuraPark to nie tylko lokalna atrakcja, ale fenomen na skalę kraju, który z pasji i marzeń przekształcił jurajskie krajobrazy w centrum edukacyjno-rozrywkowe.

JuraPark Bałtów, pionierskie dzieło lokalnego stowarzyszenia, zainaugurowało swoją działalność w 2004 roku, przekształcając Bałtów – nikomu nieznaną miejscowość w turystyczny hit. Historia JuraParku rozpoczęła się od niezwykłego odkrycia dr Gerarda Gierlińskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego. Zaintrygowany lokalną legendą o czarcie, który w skale pozostawił odcisk trójpalczastej stopy, postanowił zbadać to miejsce. Okazało się, że ów ślad należał do potężnego dinozaura drapieżnego – przodka tyranozaura. Nikt wtedy nie przypuszczał, że zdarzenie to stanie się katalizatorem do powstania niezwykłego miejsca, które na zawsze odmieni turystyczną mapę woj. świętokrzyskiego. 

JuraPark

JuraPark powstał dzięki niezwykłym ludziom – pełnym determinacji, pasji, miłości do regionu i poszanowaniem dla przyrody. Lider lokalnego stowarzyszenia – Piotr Lichota w naukowych odkryciach dostrzegł ogromną szansę na rozsławienie Bałtowa. Postanowił odtworzyć świat polskich dinozaurów i ich kuzynów z całego świata budując pierwszy w Polsce park jurajski. Mimo wielu niesprzyjających okoliczności mógł liczyć na silne wsparcie rodziny i przyjaciół. JuraPark powstał w niespełna 6 miesięcy i od momentu oficjalnego otwarcia nieustannie się rozwija, tworząc obecnie ponad 100 hektarowy kompleks turystyczny – mozaikę atrakcji dla odwiedzających w każdym wieku.

Wizytówka regionu i magnes turystyczny

 JuraPark Bałtów, czyli park dinozaurów jest sercem całego kompleksu, ale obecnie to tylko jedna z wielu atrakcji, które składają się na Bałtowski Kompleks Turystyczny. Od Zwierzyńca – oryginalnego safari, przez Park Zabaw, Kino 5D, Prehistoryczne Oceanarium, Park Miniatur po Ośrodek Jazdy Konnej “Kraina Koni” i Wioskę Czarownic ze Słowiańskim Wzgórzem – każda z tych atrakcji przyciąga różnorodną publiczność, oferując edukację poprzez zabawę. Co więcej, właściciele zadbali o to, żeby turyści przyjeżdżali do Bałtowa przez cały rok. Zimą działa tu nowoczesna Stacja Narciarska „Szwajcaria Bałtowska” oraz bajeczna „Wioska Świętego Mikołaja”.

Marka JuraPark – Bałtów, Solec Kujawski i Krasiejów

Sukces JuraParku w Bałtowie zainspirował rozwój sieci JuraParków w Polsce. Kolejny JuraPark powstał w Solcu Kujawskim, w urokliwej przestrzeni zalesionego parku miejskiego, który stał się idealnym tłem dla jurajskich stworzeń. Wyróżnikiem tego miejsca jest Muzeum Ziemi, pełne oryginalnych skamieniałości i minerałów z całego świata. Oczywiście i tutaj JuraPark jest częścią większej całości atrakcji, w których skład wchodzą m.in. park miniatur, park owadów czy park zabaw.

Kolejny JuraPark otwarto zaledwie dwa lata później w Krasiejowie koło Opola i jest to największy park dinozaurów w sieci JuraParków. Co więcej, w Krasiejowie znajdują się czynne wykopaliska naukowe, które są dodatkową gratką dla fanów prehistorii. JuraPark Krasiejów został również wzbogacony o multimedialny Park Nauki i Ewolucji Człowieka, który pokazuje świat po zagładzie dinozaurów aż do pojawienia się człowieka. I nadal nie było to ostatnie słowo właścicieli marki JuraPark. Pierwsza zagraniczna placówka pod nazwą PaleoSafari Moab Giants powstała w stanie Utah (USA).

Misja i wartości

Misją marki JuraPark jest nie tylko rozrywka, ale przede wszystkim edukacja i inspirowanie młodych umysłów do poznawania świata i nauki przez pryzmat prehistorii. JuraPark jest miejscem, gdzie rodziny mogą wspólnie spędzać czas, ucząc się o historii Ziemi i ewolucji. Zwiedzając Zwierzyniec w asyście przewodnika dowiadują się ciekawostek o mieszkających tutaj rodzimych i egzotycznych gatunkach zwierząt. Polska w Miniaturze natomiast to potężna dawka wiedzy historycznej podana w przyjazny i obrazowy sposób. Podglądając pracę paleontologów podczas wykopalisk możemy na własne oczy zobaczyć jak z pokładów ziemi wydobywane są kości prehistorycznych stworzeń.

Każdy z JuraParków wykorzystuje swoje naturalne zasoby, by przekazać turystom jak najwięcej ciekawostek o minionym świecie.

Marka JuraPark stawia na mądrą rozrywkę, pobudzanie ciekawości świata i celebrowanie czasu spędzanego razem.

Ambicje i przyszłość

Po dwóch dekadach dostarczania turystom radości i pozytywnych emocji JuraPark nie spoczywa na laurach. Planuje dalsze inwestycje i rozszerzenie swojej działalności, tak by stać się najlepszymi miejscami dla turystyki rodzinnej w Polsce. To nie tylko wizja, ale plan działania, który ma na celu zaoferowanie jeszcze więcej atrakcji edukacyjnych i rozrywkowych, które przyciągną odwiedzających z każdego zakątka Polski.

20- lecie marki JuraPark

Z okazji 20-lecia we wszystkich JuraParkach będą odbywały się liczne wydarzenia – pokazy, animacje, koncerty i wiele innych. Warto więc odwiedzać stronę www.jurapark.pl, by być na bieżąco i nie przegapić okazji do wspólnej rodzinnej przygody!