Zamknij

Oferta wycieczki jednodniowej spełniającej wymagania projektu z dofinansowaniem MEiN

JURAPARK

+

KRZEMIONKI

JuraPark jako punkt edukacyjny w ramach obszaru „Największe osiągnięcia polskiej nauki”

Podczas zwiedzania przewodnik zapozna uczestników nie tylko z ciekawostkami na temat prehistorycznych stworzeń. Cała trasa została podzielona na okresy geologiczne, dzięki czemu możemy chronologicznie poznawać burzliwą historię rozwoju życia na naszej planecie.

Uczniowie dowiedzą się również, jak wielu wybitnych paleontologów to nasi rodacy i jak ogromny był ich wkład w rozwój światowej paleontologii.

Krzemionki jako punkt edukacyjny w ramach obszaru „Kultura i dziedzictwo narodowe”.

Kopalnie w Krzemionkach stanowią wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka. Są wyjątkowym przykładem obrazującym zaawansowaną wiedzę oraz umiejętności pradziejowego człowieka, a także wykorzystania zasobów środowiska naturalnego połączonego z rozwojem cywilizacyjnym.

Od 6 lipca 2019 r. Krzemionki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to 16. miejsce z Polski, które znalazło się na tej prestiżowej liście.

PROGRAM WYCIECZKI JEDNODNIOWEJ

PAKIET "POZNAJ POLSKĘ" - cena 75 zł/os.

BAŁTÓW JURAPARK

NAPISZ DO NAS

Odeślemy Ci przykładowy program pobytu wraz z wyceną.

JURAPARK

Zajęcia mają zachęcić uczniów klas 1-3, aby poszli śladem wybitnych polskich paleontologów.

 • Część teoretyczna: poznajemy najciekawsze polskie odkrycia paleontologiczne i wybitnych polskich paleontologów (prezentacja, ścieżka w JuraParku);
 • Część warsztatowa: zabawa edukacyjna polegająca na poszukiwaniu rozpoznawaniu i preparowaniu, skamieniałości (Gondwana);
 • Część terenowa: gra terenowa – „Odkrywamy ślady dinozaurów w Bałtowie” (Żydowski Jar, Czarcia Stopka, JuraPark, Sabatówka).

Zajęcia mają uświadomić uczniom klas IV -VIII jak istotny wkład w rozwój paleontologii światowej wnieśli polscy badacze i pokazać na czym polega praca paleontologa.

 • Część teoretyczna: uczestnicy poznają największe odkrycia polskich paleontologów związane z dinozaurami (świat, Polska, świętokrzyskie) – prezentacja i spacer ścieżka edukacyjna w JuraParku;
 • Część praktyczna: uczestnicy nabywają umiejętność rozpoznawania różnych typów i rodzaj skamieniałości oraz maja możliwość ich preparacji;
 • Część terenowa: uczestnicy odkrywają i poznają pod okiem przewodnika autentyczne tropy dinozaurów – wyprawo do Żydowskiego Jaru i na Czarcią Stopkę w Bałtowie.

Zajęcia zapoznają uczniów szkół ponadpodstawowych z wynikami trwających od lat 50. XX wieku poszukiwań skamieniałości świętokrzyskich dinozaurów ukazując równocześnie tajniki warsztatu paleontologa.

 1. Część teoretyczna uwzględnia:
  • historię poszukiwań skamieniałości dinozaurów w Górach świętokrzyskich,
  • hipotezę tzw. Wyspy Liszkowskiego,
  • wyniki najnowszych badań dotyczących tzw. Czarciej stopki w Bałtowie,
  • najciekawsze odkrycia „dinozaurologiczne” na obszarze naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem ziemi świętokrzyskiej).
 2. Część terenowa, pod okiem paleontologa, obejmuje:
  • badanie tropów dinozaurów dostępnych in situ na terenie Bałtowa (Żydowski Jar, Czarcia Stopka),
  • analizę znajdujących się na terenie JuraParku Bałtów autentycznych tropów dinozaurów z Szydłówka (JuraPark),
  • prezentację unikatowego pod w skali światowej śladu siedzącego dinozaura (JuraPark),
  • analizę odlewów tropów świętokrzyskich dinozaurów.

PREHISTORYCZNE OCEANARIUM

Oceanarium mieści się w ogromnej białej kopule tuż obok JuraParku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii możemy na własne oczy zobaczyć jak niesamowity wygląd miały zwierzęta morskie żyjące miliony lat temu. Panujący dookoła mrok oraz tajemnicze odgłosy z głębin potęgują doznania zwiedzających.
prehistpryczne-oceanarium-

ZWIERZYNIEC BAŁTOWSKI

-zwierzyniec-safari-Baltow-

ZWIERZYNIEC GÓRNY
Ponad 60 hektarowy obszar, zamieszkały przez kilkadziesiąt gatunków dzikich zwierząt z kilku kontynentów. Zwiedzamy go z przewodnikiem, z pokładu żółtego, amerykańskiego schoolbusa. Dzięki temu, możemy wygodnie i bezpiecznie podglądać z bliska życie tutejszych mieszkańców. Zwierzęta, przyzwyczajone do obecności autobusów oraz rozpieszczone przez naszych przewodników rozdawanymi smakołykami podchodzą bardzo blisko – a te najśmielsze próbują nawet wejść do autobusu. Zwierzyniec zamieszkują jelenie, daniele, wiele gatunków kóz i owiec, bydło szkockie, bydło zebu, wielbłądy, antylopy, żubry i wiele innych. Wszystkie zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Ogromna przestrzeń Zwierzyńca została podzielona jedynie w kilka sektorów.

ZWIERZYNIEC DOLNY
Tą część Zwierzyńca zwiedzamy pieszo pośród wolier z egzotycznym ptactwem oraz wybiegów dla sympatycznych owieczek, kózek, osiołków, kucyków i wielu innych. Ulubieńcami dzieci jest stado zabawnych surykatek, rodzina lemurów oraz niezwykle wścibskie małpki makaki. Można tu kupić bezpieczny pokarm dla zwierząt i nakarmić mieszkańców zwierzyńca – to wspaniała atrakcja dla dzieci.

SABATÓWKA

Wioska Słowiańska – podczas zwiedzania poznajemy słowiańskie legendy i zwyczaje. Słuchamy ciekawych opowieści o życiu pierwszych Słowian – ich wierzeniach oraz codziennych zwyczajach. Dzieci mogą samodzielnie wykonać magiczny amulet na pamiątkę pobytu w Sabatówce. Wioskę Słowiańską zamieszkują również czarownice, które zachęcają do wspólnych zabaw zręcznościowych lub konkurencji sportowych.

Atrakcje-dla-dzieci-na-majówkę- Bałtów

POLSKA W MINIATURZE

-Historia-Polski-zamki-

Polska w Miniaturze to 1 ha obszar którego granice zostały uformowane na kształt Polski. Zaznaczono tutaj największe polskie rzeki i szlaki komunikacyjne.

Główną atrakcją jest 49 miniatur (w skali 1:25) zamków i pałaców polskich przedstawionych z okresu ich świetności. Spacer wytyczonymi szlakami w towarzystwie przewodnika jest swoistą lekcją historii, dzięki której zyskasz zmysł historyczny, poznasz władców Polski, nauczysz się rozróżniać podstawowe style architektoniczne oraz usłyszysz ciekawostki z życia dworskiego.

KRZEMIONKI

Wystawa stała – „Władcy krzemienia. Opowieść o świecie neolitycznych górników znad Kamiennej”

Wystawa wprowadza w świat pradziejów – okresu, kiedy były eksploatowane kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. To niezwykła podróż do czasów, kiedy rodziła się europejska cywilizacja. Umożliwia poznanie życia codziennego, gospodarki, techniki oraz kultury materialnej i duchowej ludzi z młodszej epoki kamienia i początków epoki brązu, a także zobaczenie przedmiotów użytkowych, broni i ozdób wykonanych 5000 lat temu.

Do wystawy zostały przygotowane zestawy edukacyjne, które pozwalają na zwiedzanie wystawy połączone z aktywną nauką.

Jest to wystawa multimedialna, którą zwiedza się samodzielnie. Przewodnik obecny jest przez cały czas zwiedzania wystawy, które trwa ok. 30 minut.

Trasa turystyczna

Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości, prowadzi przez teren zabytkowy i rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie. Prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią. Trasa podziemna liczy ok. 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, przejście trasy trwa ok. 1 godziny.

 

Zrekonstruowana osada neolityczna

Aby przybliżyć zwiedzającym warunki życia ludzi w pradziejach, odtworzono na podstawie wyników badań archeologicznych domostwa społeczności funkcjonujących w okresie eksploatowania krzemionkowskich kopalni krzemienia pasiastego. Uzupełnieniem zabudowań jest rekonstrukcja grobowca megalitycznego.

Wizyta w osadzie neolitycznej trwa ok. 30 minut, ma charakter warsztatów i prowadzona jest przez przewodnika. Ten etap zwiedzania może zostać skrócony lub anulowany przy niesprzyjających warunkach pogodowych

DODATKOWE ATRAKCJE​

wycieczki szkolne 2-dniowe

JuraPark – park dinozaurów

Spacer z przewodnikiem pośród blisko 100 modeli dinozaurów wykonanych z niezwykłą dbałością o szczegóły. Podczas przejścia z przewodnikiem poznajemy okresy geologiczne, porządkujemy wiedzę na temat poszczególnych gatunków, odkrywamy tajemnicę życia i tragicznego wymierania gigantów z przeszłości.

Dopełnieniem parku dinozaurów jest Muzeum Jurajskie. Obejrzeć tu można setki eksponatów – oryginalnych skamieniałości ale również kolorowe dioramy, w których odtworzono nieistniejące już środowiska morskie i lądowe.

Więcej o JuraParku ->  https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/jurapark/

Zwierzyniec Bałtowski Górny

Ponad 60 hektarowy obszar, zamieszkały przez kilkadziesiąt gatunków dzikich zwierząt z kilku kontynentów. Zwiedzamy go z przewodnikiem, z pokładu żółtego, amerykańskiego schoolbusa. Dzięki temu, możemy wygodnie i bezpiecznie podglądać z bliska życie tutejszych mieszkańców. Zwierzęta, przyzwyczajone do obecności autobusów podchodzą bardzo blisko. Zwierzyniec zamieszkują jelenie, daniele, wiele gatunków kóz i owiec, bydło szkockie, bydło zebu, wielbłądy, antylopy, żubry i wiele innych. Zwiedzanie z przewodnikiem jest swoistą lekcją przyrody lub biologii.

Więcej o Zwierzyńcu -> https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/zwierzyniec-baltowski/

Zwierzyniec Bałtowski Dolny 

Tą część Zwierzyńca zwiedzamy pieszo pośród wolier z egzotycznym ptactwem oraz wybiegów dla sympatycznych owiec, kóz, osiołków, kucyków i wielu innych. Największym zainteresowaniem cieszy się stado zabawnych surykatek, ciekawska i niezwykle ruchliwa rodzina lemurów oraz wścibskie małpki makaki. Można tu również kupić bezpieczny pokarm dla zwierząt i samemu nakarmić smakołykami mieszkańców Zwierzyńca.

-wiedzmin-Sabatowka-

Sabatówka Wioska Czarownic

Wioska Czarownic – bajkowe miejsce w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym.  Dzieci mogą samodzielnie wykonać magiczny amulet na pamiątkę pobytu w Sabatówce. Czarownice, zamieszkujące wioskę zachęcają do wspólnych zabaw np. przejście przez Tunel Odwagi, zdradzą tajemnice latania na miotle oraz zachęcają do wspólnych zabaw zręcznościowych lub konkurencji sportowych.

Więcej o Sabatówce https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/sabatowka

-Historia-Polski-zamki-

Polska w Miniaturze 

– to 1 ha obszar którego granice zostały uformowane na kształt Polski. Zaznaczono tutaj największe polskie rzeki i szlaki komunikacyjne. Główną atrakcją jest 49 miniatur (w skali 1:25) zamków i pałaców polskich przedstawionych z okresu ich świetności. Spacer wytyczonymi szlakami w towarzystwie przewodnika jest swoistą lekcją historii, dzięki której zyskasz zmysł historyczny, poznasz władców Polski, nauczysz się rozróżniać podstawowe style architektoniczne oraz usłyszysz ciekawostki z życia dworskiego.

Więcej -> https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/polska-w-miniaturze/

Dodatkowe atrakcje

Kraina Koni  – ośrodek jazdy konnej – podczas zwiedzania stajni instruktor jeździectwa opowiada o najbardziej znanych rasach koni, o ich przeznaczeniu, różnicach w budowie i temperamencie. Zapraszamy również na przejażdżkę w siodle po parkurze (okrążenie).

Skansen Pszczeli  usytuowany jest na trasie do Sabatówki. Na jego terenie znajdują się różne formy uli – od tych najbardziej pierwotnych po nowoczesne. Z umieszczonych tablic możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia pszczół, a także o korzyściach jakie człowiek czerpie z ich istnienia. Zachęcamy do udziału w warsztatach pszczelarskich na których dzieci dowiedzą się jeszcze więcej na temat tych fascynujących owadów.

Park Zabaw – miejsce zabaw dla dzieci i dorosłych. Zakup Pakietu Rozrywka upoważnia do nielimitowanego dostępu do urządzeń. Każde urządzenia ma własny regulamin określający minimalny wiek lub wzrost użytkownika. Więcej informacji na stronie https://juraparkbaltow.pl/atrakcje/park-rozrywki/

Kino Emocji Cinema 5D – seanse trwają około 10 -15 minut. Na ekranie wyświetlane są filmy o różnym charakterze: od bajek do horrorów. Rezerwując seans w kinie temat filmu zostanie dopasowany do wieku grupy.

Rollercoaster – bałtowska kolejka górska spełniająca wszystkie europejskie wymogi bezpieczeństwa gwarantuje zjeżdżającym dużo radości i zastrzyk adrenaliny. Z rollercoastera korzystać mogą dorośli oraz dzieci, które ukończyły 10 lat i mają minimum 140 cm wzrostu.

Wioska Świętego Mikołaja – spotkanie ze Świętym Mikołajem to wielkie przeżycie dla dziecka. W Bałtowie Mikołaj mieszka w swojej bajkowej wiosce wraz z wieloma pomocnikami – elfami, liskiem i oczywiście panią Choinką, która częstuje gości gorącą czekoladą i domowym ciastem. Animatorzy zaproszą dzieci do wspólnych zabaw na świeżym powietrzu. Punktem kulminacyjnym jest spotkanie ze Świętym Mikołajem, który tradycyjnie zachęca dzieci do śpiewania piosenek czy recytowania wierszy. Opowiada też o swojej rodzinnej krainie.

Wszystko na temat Wioski Świętego Mikołaja znajdziesz tutaj -> https://www.szwajcariabaltowska.pl/wioska-swietego-mikolaja-w-baltowie/

Bajkowa Kraina Lodu – miejsce w którym ponownie możemy przeżywać przygody słynnej bohaterki Disneyowskiej produkcji – Elzy i jej wiernych przyjaciół. Fragmenty bajki są wyświetlane w kolejności na kilku dużych ekranach. Towarzysząca nam bajkowa scenografia powoduje, że każdy ze zwiedzających czuje się aktywnym uczestnikiem scen rozgrywanych na ekranie.

Zimowe Kino- Przygody Olafa  oraz Szkoła Elfów czyli zimowe warsztaty kreatywne lub kulinarne.
Wszystko na temat Wioski Świętego Mikołaja znajdziesz tutaj -> https://www.szwajcariabaltowska.pl/wioska-swietego-mikolaja-w-baltowie/

JuraPark – zwiedzanie JuraParku wśród dinozaurów pokrytych śniegiem.

Muzeum z Epoki Lodowcowej  – liczne skamieniałości, minerały oraz kolorowe dioramy, dzięki którym można obejrzeć fragmenty zaginionego świata sprzed milionów lat.

LEKCJE – AKTYWNA EDUKACJA

Zajęcia edukacyjne obejmują tematykę zawartą w podstawie programowej stanowiąc zarazem jej poszerzenie. Dają możliwość zrealizowania treści programowych w zakresie następujących bloków: historia, przyroda, biologia, geografia. Zajęcia odbywają się z wykorzystaniem multimediów, eksponatów, modeli oraz w terenie. Nacisk położony został na metody aktywizujące i uczenie się przez doświadczenie. Celem jest pokazywanie nauki jako wyprawy w poszukiwaniu prawdy, a nie zbioru dogmatów podawanych do wierzenia.
 1. Mity, baśnie, legendy i podania (kl.IV)
 2. Zamki i rycerze w średniowieczu (kl. IV – V)
 3. Style architektoniczne zamków i pałaców na terenie Polski (kl. V – VII)
 4. Historia zakonu krzyżackiego od XIII do XVI wieku (kl. V – VI)
 5. Król, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”, czyli o zamkach Kazimierza Wielkiego i innych jego osiągnięciach (kl. V)
 6. Złoty wiek kultury polskiej. Osiągnięcia architektury i sztuki na przykładzie wybranych zamków (kl. VI)
 7. Bitwa warszawska 1920 i wojna polsko – bolszewicka (kl. VII)
 1. Kadry z dziejów Ziemi: Morze skarbów (kl. V i VI)
 2. W poszukiwaniu śladów życia na Ziemi (kl. V)
 3. Kadry z dziejów Ziemi: Wielka epopeja życia na naszej planecie (kl. VI)
 4. Skąd przychodzimy: jak człowiek stał się człowiekiem (kl. VII i VIII)
   1. Zgadnij skąd jestem – przyroda (kl.IV), biologia (kl. V, VI)
   2. Adaptacja zwierząt roślinożernych do różnych środowisk  – (kl. VII i VIII)
     1. Żydowski Jar, okno na pradzieje Ziemi Świętokrzyskiej” (kl. IV i V)
     2. Historia jurajskiej wyspy i schyłku epoki lodowcowej zapisana w Żydowskim Jarze (kl. VI, VII, VIII)

     Skamieniałości jak malowane – malowanie gipsowych odlewów amonitów lub dinozaurów.

     Młody paleontolog – preparowanie z miękkiego gipsowego bloku „szkieletu” dinozaura. Podczas zajęć dzieci dowiadują się podstawowych zagadnień dotyczących pracy paleontologa. Szkielet dinozaura zabierają na pamiątkę.

     Warsztaty pszczelarskie  –  wykonujemy pamiątkowe świecie z węzy pszczelej. Podczas zajęć dzieci usłyszą wiele ciekawostek na temat tych niezwykłych stworzeń. Kiedy pszczoły pojawiły się na ziemi i czy mogły użądlić dinozaura? Co zawdzięczamy pszczołom i dlaczego musimy o nie dbać? 

     NAPISZ DO NAS

     Odeślemy Ci przykładowy program pobytu wraz z wyceną.

     ✨ Dołącz do Klubu Przygód JuraPark! ✨

     Bądź pierwszym odkrywcą najlepszych ofert i ekscytujących nowości w JuraPark Bałtów. Otrzymuj specjalne rabaty tylko dla subskrybentów.

     Twoja przygoda zaczyna się tutaj – zapisz się już dziś!”

     Nasi partnerzy

     Uniwersytet Śląski w Katowicach Państwowy Instytut Geologiczny Dinosaur Ridge Pepsi