Nie tylko Bałtów. Odcinek 1

-nie-tylko-Baltow-

Pierwszy odcinek z serii “Nie tylko Bałtów!”, to pierwsza telewizyjna wycieczka, na którą postanowiliśmy zabrać naszych oglądających. W tym odcinku wybraliśmy się na Krzemionki Opatowskie, znajdujące się ok. 9 km od Bałtowa. Jest to jedna z atrakcji, którą warto odwiedzić będąc w okolicy.

Miejsce, w którym wydobywano jedną z najpiękniejszych odmian krzemienia pasiastego. Zobaczymy tam m.in. Największe w Europie pola górnicze z podziemnymi chodnikami, szybami wydobywczymi i wentylacyjnymi sprzed 5 tysięcy lat! Największą atrakcją dla odwiedzających jest z pewnością podziemna trasa. Liczy ona ok. 500 mdługości, a w najgłębszym miejscu osiąga 11,5m. Wyjątkowość kopalni na Krzemionkach podkreśla także to, iż jest to jedyna taka kopalnia na świecie dostępna dla zwiedzających.

Na powierzchni kopalń odkryto również liczne miejsca, w których krzemień był obrabiany. To właśnie tam tworzono narzędzia- siekierki i dłuta. Naukowcy mówią, że były one produkowane na skalę przemysłową w ilości kilkudziesięciu milionów sztuk.

Krzemionki od 16 września 1994 roku zarządzeniem Prezydenta RP zostały uznane za pomnik historii Polski. A w 2012 roku doczekały się także swojego upamiętnienia na monetach- 20zł oraz 2 zł.

Dodatkowo na Krzemionkach znajduje się rekonstrukcja pradziejowej osady, gdzie na podstawie badań archeologicznych, odtworzono miejsca mieszkalne z epoki brązu.

Krzemionki są fantastyczną lekcją geologii naszego regionu!