Najlepsze atrakcje dla dzieci w województwie Świętokrzyskim

Bałtów-

Czy wiesz, że województwo świętokrzyskie to miejsce idealne nie tylko dla miłośników górskich wypadów? Na jego obszarze znajdują się również liczne atrakcje dla dzieci, które mogą urozmaić nawet krótki rodzinny wypad w te okolice.

Bez względu na to, jak lubicie spędzać czas wolny razem z dziećmi Góry Świętokrzyskie oraz całe województwo, mają dla Was szereg ciekawych propozycji. Możecie razem spędzić czas, zwiedzając jaskinie lub udając się do parku miniatur. Do Waszej dyspozycji jest także park linowy, Muzeum zabawy i zabawek i wiele innych ciekawostek. Zobacz, co dokładnie czeka na dzieci w świętokrzyskim i spraw, by ten wspólny czas, wypełniły Wam: dobra zabawa, radość i ekscytacja. Podpowiadamy, co warto odwiedzić z dziećmi i w jakich tematycznych zajęciach wziąć udział, aby był to naprawdę mile spędzony wypad.

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Kielcach

Przegląd najlepszych atrakcji dla dzieci oferowanych przez województwo świętokrzyskie rozpocznijmy od tego, co ma do zaoferowania jego stolica, czyli Kielce.

W błędzie jest ten, kto uważa, że to miasto ma do zaproponowania jedynie kolorowe place zabaw. Chociaż tych nie brakuje w całym mieście, to dzieciaki o wiele ciekawiej mogą spędzić czas wolny – a Ty razem z nimi – odwiedzając na przykład Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Na najmłodszych czekają tam m.in.:

 • bogata kolekcja lalek z różnego okresu;
 • zbiór żołnierzyków ołowianych;
 • wystawa z rozmaitymi grami pochodzącymi z XX-lecia międzywojennego jak: Mahjong czy domino z kości.

Interesującą atrakcją dla dzieci może okazać się również Manufaktura Słodyczy – Magia Karmelu. To niezwykły obiekt, w którym dzieci podczas licznych pokazów oraz warsztatów, mogą dowiedzieć się, w jaki sposób ze zwykłej masy karmelowej powstają ich ulubione kolorowe i różnokształtne cukierki.

Ciekawie spędzicie też czas, zwiedzając Energetyczne Centrum Nauki. W jego skład wchodzi aż 28 interaktywnych stanowisk przybliżających najmłodszym takie pojęcia jak powietrze i woda czy też ogień i ziemia w kontekście pozyskiwania energii z nich przez człowieka. To fascynująca podróż po świecie nowoczesnej nauki i doskonała rozrywka dla wszystkich!

Szukając najlepszych atrakcji dla dzieci w Kielcach, nie zapomnijcie również  odwiedzić Centrum Geoedukacji. Zwiedzanie wystawy, która prezentuje w niezwykle atrakcyjny dla milusińskich sposób fenomen gór Świętokrzyskich. Zwiedzający mogą wziąć udział w ciekawych warsztatach szlifowania kamieni lub grze terenowej wielkoformatowej. Pobyt w tym miejscu to gwarancja niezapomnianych wrażeń dla całej rodziny!

Rezerwat Kadzielnia to jeszcze jeden niemal obowiązkowy punkt zwiedzania Kielc z Waszymi pociechami.  W programie atrakcji, jakie ma do zaoferowania to niezwykłe miejsce znajdują się:

 • zwiedzanie trzech najpiękniejszych jaskiń, które są ze sobą połączone;
 • zjazd na tyrolce w towarzystwie rodziców lub instruktorów.

Ta forma zabawy dedykowana jest głównie rodzinom z dziećmi, które uwielbiają spędzać czas wolny aktywnie. Dodatkową atrakcję może stanowić sama droga do Kadzielni prowadząca wprost z parku miejskiego.  Na trasie znajduje się bowiem Aleja Sław prezentująca najbardziej znaczące dla świata kultury i sztuki postacie. Dzieciaki mogą też poszaleć na dwóch placach zabaw.

Okolice Kielc to także obszar, który pozwala ciekawie spędzić czas z dziećmi. Miejscem, które warto zwiedzić, jest Park Miniatur – jedyny taki obiekt w Polsce zlokalizowany na wzgórzu zamkowym. Najciekawszym jej elementem jest Aleja Miniatur, gdzie zebrano 27 miniatur najsłynniejszych obiektów architektonicznych z całego świata. Zwiedzanie tego miejsca pozwala przyjrzeć się z bliska tym małym cudom. Największą atrakcję tego osobliwego parku rozrywki stanowi prawdziwy unikat na skalę światową, czyli makieta placu św. Piotra w skali 1:13.

Gdy skończycie zwiedzanie tego miejsca, możecie spędzić czas w: parku linowym lub kinie 6D.

Zamek w Chęcinach

Na liście najlepszych atrakcji regionu świętokrzyskiego dla dzieci powinien znaleźć się również Zamek w Chęcinach, a ściślej mówiąc jego doskonale zachowane ruiny. Ta monumentalna budowa przywodząca na myśl ogromny statek robi wrażenie. Na dzieciaki, jak i na Was samych czeka tam również szereg dodatkowych ciekawostek jak nauka tańców dworskich czy też kurs…strzelania z łuku. Chłopcy marzący o karierze rycerza mogą z kolei przymierzyć część jego zbroi, czyli prawdziwy hełm rycerski!

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Nie lada atrakcję zwłaszcza dla najmłodszych stanowi też Bałtowski Kompleks Turystyczny z najsłynniejszym Parkiem Jurajskim, gdzie czekają na Was podobizny dinozaurów. Ale miejsce to oferuje dużo więcej zabawy. Wystarczy, że wybierzecie się do Parku Zabaw, a tam okrzykom radości i ekscytacji nie będzie końca! No bo, czy można się nudzić na rollercoasterze, łańcuchowej karuzeli czy trampolinach? Sporo doznań mogą Wam też dostarczyć pokazy w kinie 5D, które oddziałują na wszystkie zmysły – wzrok, słuch, dotyk, a nawet…zapach!  Co więcej, jeśli marzycie o przejażdżce amerykańskim autobusem, to to marzenie w Bałtowie zostanie spełnione. Bałtowski Zwierzyniec zwiedzicie wprost z pokładu autobusu. Po drodze można zobaczyć: żubry, lamy, alpaki, strusie wielbłądy i wiele innych egzotycznych i rodzimych zwierząt. Podróż tę umilą Wam ciekawostki opowiadane przez przewodników. Ciekawiej być już chyba nie może.

Atrakcje edukacyjne dla dzieci na Świętokrzyskim

Nauka poprzez zabawę i to w czasie wolnym? Czemu nie?! Nawet w trakcie swojego wypoczynku dzieci mogą się czegoś nauczyć, mając przy tym dużo radości i satysfakcji. Przekonajcie się o tym odwiedzając Bałtowski Park Dinozaurów JuraPark, który oferuje szereg tego typu atrakcji dla najmłodszych. Są to:

 • ścieżka dydaktyczna podzielona na poszczególne okresy geologiczne, dzięki czemu dzieci mogą dowiedzieć się, jak powstało życie na naszej planecie;
 • aż setka podobizn dinozaurów naturalnej wielkości (!);
 • Gondwana – czyli wyjątkowe miejsce do zdobywania wiedzy o prehistorycznych gadach w praktyczny sposób. Dzieci mogą wziąć udział w  tematycznych zabawach takich jak:
 1. Drogowskazy wiedzy – dzięki tej zabawie dzieci mogą wykazać się swoją wiedzą na temat dinozaurów;
 2. Czyj to trop? – tutaj dzieci uczą się rozpoznawania śladów tych gigantów;
 3. Jaki to dinozaur? – dzieci systematyzują swoją wiedzę na temat dinozaurów;
 4. Wystawa „Dinozaury Gondwany”.

W trakcie zwiedzania tego miejsca dzieci mogą również poznać bliżej profesję, jaką jest paleontolog i przyjrzeć się jego pracy.   Na największych fanów dinozaurów, czeka także wystawa, pt.: “Powrót do przeszłości”, która znajduje się w Muzeum Jurajskim. Zwiedzający dowiedzą się, co jadały dinozaury i zobaczą niezwykłe morskie organizmy żyjące na tych obszarach w erze mezozoicznej. Zobaczą tu także prawdziwe kości i skamieniałości dinozaurów.

Dzieci mogą też zdobyć sporo wiedzy na temat podwodnego świata sprzed miliona lat, odwiedzając  Prehistoryczne Oceanarium. Trójwymiarowe postacie najważniejszych reprezentantów minionych epok robią wrażenie, a przy okazji pozwalają zdobyć sporo cennych informacji w niezwykle atrakcyjnej formie.

Podsumowując – wymienione atrakcje to jedynie przykład na to, jak w ciekawy sposób możesz spędzić czas wolny z dziećmi w województwie świętokrzyskim. Najbardziej jednak skorzystasz, gdy zatrzymacie się w obrębie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Obiekt ten oferuje pobyty z noclegami i wyżywieniem. To doskonały pomysł na wypoczynek dla rodzin z dziećmi.  Nie pozwól by najlepsze atrakcje dla dzieci w świętokrzyskim, ominęły Twoje pociechy!

Zapraszamy do rezerwacji miejsc już dziś.