Wycieczki szkolne to wyjazdy organizowane dla uczniów, które odbywają się w ramach zajęć lekcyjnych. Mogą to być wyjazdy jednodniowe lub kilkudniowe. Ich głównym celem jest wypoczynek i integracja klasy, ale ważną częścią są też zajęcia pozwalające realizować program nauczania, ale w sposób bardziej kreatywny i ciekawy. Istnieje kilka rodzajów wycieczek szkolnych, które różnią się od siebie celem ich zorganizowania oraz miejscem.
Wycieczki edukacyjne
Wycieczki szkolne o charakterze edukacyjnym obejmują lekcje w terenie oraz wycieczki programowe przedmiotowe lub zintegrowane. Lekcje w terenie to zajęcia organizowane poza obiektem szkoły i trwają zwykle 1 lub 2 godziny lekcyjne. W tym czasie nauczyciel realizuje konkretny materiał z podręcznika czy ćwiczeń danego przedmiotu.
Na przykład lekcja przyrody może odbyć się w pobliskim parku, gdzie dzieci mogą obserwować otoczenie i lepiej zapamiętać przekazywane informacje. Z kolei lekcję historii można zorganizować w zamku, by przybliżyć uczniom życie i zwyczaje osób żyjących w poprzednich epokach.
Wycieczki programowe przedmiotowe lub zintegrowane służą realizacji potrzeb dydaktyczno-wychowawczych wynikających z programu nauczania. Zwykle odbywają się w trakcie zajęć lekcyjnych, ale mogą też obejmować czas wolny nauczycieli i uczniów. Celem takich wycieczek jest przede wszystkim rozbudzanie zainteresowań, rozwijanie umiejętności i poszerzanie zakresu wiedzy o danym przedmiocie. Tego typu wycieczki pozwalają też uczniom formułować i wyrażać opinie na dany temat w oparciu o własne obserwacje.
Wycieczki przyrodnicze
Wycieczki przyrodnicze pozwalają dzieciom i młodzieży zdobyć wiedzę na temat otaczających ich roślin i zwierząt, także chronionych. Łączy zabawę na świeżym powietrzu z obserwacją obiektów i zjawisk przyrody. Mogą to być piesze wyprawy wraz z przewodnikiem, zajęcia edukacyjne na temat przyrody i ekologii, przyrodnicze warsztaty z zajęciami praktycznymi, zwiedzanie i oglądanie pomników przyrody czy spacery szlakami turystycznymi. Poprzez obserwację rzeczywistości dzieci szybciej się uczą, poznają pasjonujące szczegóły i w ten sposób poszerzają horyzonty.
Wycieczki krajoznawcze
Krajoznawcza wycieczka szkolna zwykle trwa od jednego do kilku dni i może odbywać się także w dni wolne od zajęć w szkole. Celem jest poznanie kraju, jego historii, tradycji i kultury, a także możliwość rozwijania indywidualnych zainteresowań z tym związanych. W trakcie wyjazdu uczniowie mogą nie tylko zdobyć wiedzę teoretyczną na jego temat, ale też połączyć ją z praktyką, obserwować, doświadczać i uczyć się kształtować osobiste opinie.
Wycieczka krajoznawcza w dużej mierze obejmuje zwiedzanie odwiedzanej miejscowości, ale nie tylko. Ważny jest też aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu. Wycieczki krajoznawcze organizowane są przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów dla potrzeb dydaktyczno-wychowawczych.
Wycieczki turystyczne
Całodniowe lub kilkudniowe wycieczki turystyczne są doskonałą okazją do spędzenia aktywnie czasu, rekreacji, wędrówki na świeżym powietrzu i zdrowego wysiłku fizycznego. Ich celem jest spędzenie przyjemnie czasu w grupie, poszerzanie wiedzy zdobytej podczas lekcji w szkole, kształtowanie wrażliwości na otaczający świat, przyrodę i ludzi, a także promocja zdrowego i ekologicznego trybu życia oraz nauka współdziałania w zespole.
Podczas wycieczek turystycznych i turystyczno-krajoznawczych realizowane są cele poznawcze i kształcące. Cele poznawcze to m.in. poznanie regionu i jego ukształtowania powierzchni, skał, roślin, zwierząt, parków narodowych, rezerwatów przyrody, skansenów, muzeów, kościołów, dworków, zamków, pałaców, umocnień militarnych i innych zabytkowych budynków.
Cele kształcące obejmują natomiast zdolności obserwacji krajobrazu i jego opisywania, posługiwania się przyrządami pomiarowymi, takimi jak kompas czy taśma miernicza, umiejętności orientowania się w terenie na podstawie położenia Słońca, gwiazd, kompasu, mapy i planu, umiejętności czytania planów miast i map turystycznych, korzystania z map turystycznych i przewodników turystycznych przy opracowywaniu tras wycieczkowych, posługiwania się ekwipunkiem turystycznym, umiejętności rozpalania ogniska itp.
Mogą to być na przykład piesze wyprawy górskie, zwiedzanie parku narodowego czy rezerwatu przyrody z zaplanowanymi atrakcjami w postaci ogniska, gier zespołowych w terenie czy innych zajęć dydaktycznych. Wycieczki turystyczne mogą być organizowane przez nauczycieli, wychowawców czy samorząd uczniowski dla zainteresowanych tematyką wycieczki.
Jaki rodzaj wycieczek szkolnych wybrać?
Wycieczki szkolne to doskonała okazja, by połączyć wypoczynek z nauką. Nauczyciele organizujący wycieczkę dla uczniów powinni jasno określić cel wyjazdu i tak zaplanować różne aktywności, by został on osiągnięty w sposób ciekawy dla uczestników. Aby wycieczka okazała się udana, ważna jest jej dobra organizacja. Tempo wycieczki powinno dawać możliwość spokojnej obserwacji, odpoczynku i fotografowania obiektów. Zbyt mała ilość atrakcji sprawi, że dzieci zaczną się nudzić, z kolei ich nadmiar może sprawić, że uczestnicy będą zmęczeni i stracą chęć do dalszego uczestniczenia w zajęciach.
JuraPark Bałtów to miejsce, w którym można zorganizować różnorodne rodzaje wycieczek szkolnych. Dostępne atrakcje z pewnością spodobają się zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Interesujące zajęcia i warsztaty z zakresu historii, biologii i geografii obejmujące obowiązujący obecnie program nauczania z pewnością wzbogacą lekcje i sprawią, że uczniowie lepiej zapamiętają i przyswajają sobie przekazywane treści.
Zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu ustalenia szczegółów wycieczki szkolnej. Mamy przygotowane programy wycieczek szkolnych na każdą porę roku, ale z przyjemnością też uwzględniamy indywidualne życzenia. Organizujemy także zielone szkoły, białe szkoły, obozy i kolonie. Szereg atrakcji w samym ośrodku, jak i w okolicy daje duże możliwości zaplanowania czasu wolnego.
Przeczytaj również:
Co zabrać na wycieczkę szkolną?