Zielona szkoła to rodzaj wycieczki szkolnej organizowanej dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkoły podstawowej do klas 1-3 lub szkoły średniej w wieku 15-16 lat. W jej trakcie dzieci mogą połączyć naukę i zabawę, spędzać wolny czas na świeżym powietrzu i zyskać przydatne umiejętności. Zielona szkoła trwa zazwyczaj kilka dni i odbywa się w ośrodku mieszczącym się na terenie o wysokich walorach przyrodniczych. Dlaczego warto wybrać się na taki wyjazd?
Czym jest zielona szkoła?
Zielona szkoła to forma zajęć pozalekcyjnych odbywających się podczas wyjazdu. Zazwyczaj organizowana jest w miejscach w pobliżu lasu, jezior czy na wsi, w górach lub nad morzem. Cechą charakterystyczną zielonej szkoły jest możliwość aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i nauka poprzez zabawę.
W trakcie zielonej szkoły odbywają się zajęcia edukacyjne, ale są one połączone z rozwijaniem pasji, kontaktem z naturą i nauką samodzielności. To doskonała forma wypoczynku dla dzieci i młodzieży i możliwość nauki zadbania o własne potrzeby na miejscu. W ten sposób rodzice mogą sprawdzić, czy dzieci są w stanie poradzić sobie z podstawowymi czynnościami higienicznymi czy współpracą zespołową.
Jak długo trwa zielona szkoła?
Zielona szkoła to zazwyczaj kilkudniowy wyjazd, choć czas trwania może się różnić od programu i organizatora. Zazwyczaj organizatorem wycieczki jest szkoła, która może planować wyjazdy wyłącznie w roku szkolnym. Poza tym dla dzieci w wieku 7-9 lat kilkudniowa rozłąka z rodzicami może być dużym przeżyciem i pierwszym takim samodzielnym wyjazdem. Z tego względu niejeden rodzic ma wątpliwości co do tego, by jego dziecko wzięło udział w zielonej szkole. Ale to tak naprawdę świetna okazja do tego, by dziecko nabrało umiejętności społecznych i zobaczyło ciekawe miejsca.
W jakim wieku warto wysłać dziecko na zieloną szkołę?
Jak wspomnieliśmy, zielone szkoły są często organizowane w szkole podstawowej, ale także w szkole średniej. O ile starsza młodzież jest już samodzielna i wyjazd bez rodziców nie stanowi dla nich problemu, o tyle z mniejszymi dziećmici może być różnie. Każde dziecko jest inne, ale uczestnictwo w zielonej szkole może przynieść mnóstwo pozytywnych rezultatów. Dlatego jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, warto posłać swoją pociechę na zieloną szkołę, jeśli tylko jest taka możliwość.
Zazwyczaj dzieci uczęszczające do pierwszych klas podstawowych są już na tyle samodzielne, by same się ubrać, wykąpać czy przygotować prosty posiłek. Dlatego to dobry czas, by dziecko po raz pierwszy pojechało na kilkudniową wycieczkę bez rodziców. Z drugiej strony to także wiek, gdy dzieci mają mnóstwo energii, a w trakcie zielonej szkoły mogą ją spożytkować w wartościowy i kreatywny sposób na łonie natury. Mogą też zawrzeć cenne szkolne przyjaźnie na całe lata.
Podczas zielonej szkoły uczniowie mają okazję rozbudzać i rozwijać umiejętności oraz różne zainteresowania, uczyć się samodzielności i ról społecznych w czasie zajęć zespołowych, aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu bez smartfona i tabletu, nauczyć się gospodarować czasem, w praktyce wykorzystywać szkolną teorię oraz integrować się z rówieśnikami.
Przed planowanym wyjazdem dobrze jest porozmawiać z dzieckiem, by zorientować się czy jest gotowe na kilkudniową rozłąkę z rodzicami. Niezwykle ważne jest zapoznanie się z programem wyjazdu i standardem opieki zapewnionym przez organizatorów, aby mieć pewność, że dziecko będzie pod odpowiednim nadzorem. Warto też zasięgnąć opinii rodziców, których dzieci już były na zielonej szkole. Zawsze jednak najważniejsza jest opinia dziecka i to, czy wykazuje ono chęć wyjazdu.
Jak wziąć udział w zielonej szkole?
Zielona szkoła to wyjazd organizowany przez wychowawcę klasy, który też odgrywa zasadniczą rolę w jej organizacji i przebiegu. To jego zadaniem jest znalezienie odpowiedniego miejsca pobytu, ułożenie interesującego programu całej wycieczki oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom.
Bałtowski Kompleks Turystyczny zaprasza do skorzystania z oferty Zielonej Szkoły. Są to dwu- lub trzydniowe wycieczki integracyjne wraz z noclegiem i wyżywieniem. Dostępne są wygodne pokoje w domkach wypoczynkowych na terenie obiektu, całodzienne wyżywienie przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, moc atrakcji, w tym ciekawe warsztaty, gry i animacje.
Oprócz tego na uczestników czekają różne formy aktywnego wypoczynku – od wrotek, pieszych wycieczek krajobrazowych i historycznych po wycieczki tematyczne z zagadką w tle, czyli tzw. questing. Proponujemy także fakultatywne wycieczki do pobliskich atrakcyjnych miejsc, takich jak słynne Muzeum Archeologiczne w Kamionkach (UNESCO), Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie czy do Sandomierza. A w celu integracji uczniów organizujemy wspólne spędzenie czasu przy grillu lub ognisku.
Zainteresowanych organizacją zielonej szkoły w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Z przyjemnością omówimy szczegóły wyjazdu i odpowiemy na każde pytanie.
Przeczytaj również: